Ako vypestovať zdravé klíčky v zaváracom pohári

ako vypestovať klíčky v zaváracom pohári Zdroj foto: Pixabay

Klíčky plné potrebných živín môžete mať po ruke počas celého roka. Zistite, ako vypestovať túto pochúťku v zaváracom pohári vo vašej kuchyni.

Klíčenie semien je rýchly a ľahký spôsob, ako vypestovať výživnú, sviežu zeleninu, ktorú si môžete v zimných mesiacoch pridať do svojho jedálnička. Práve toto obdobie si vyžaduje potrebnú dávku zdravia, aby sme posilnili náš imunitný systém v jeho obranyschopnosti najmä pred vírusmi.

Klíčky môžete nechať vyklíčiť v interiéri rôznymi spôsobmi. Či vo vate, servítke alebo takto jednoducho v špeciálne upravenom zaváracom pohári.

Vhodné klíčky na vyklíčenie

Pri vyberaní semien hľadajte iba certifikované klíčiace osivo. Ak kupujete čerstvé, certifikované semená z dôveryhodného zdroja a udržiavate ich čisté, rastúce klíčky doma sa vám vyplatia! Výživové výhody domácich klíčkov by mohli byť tým správnym energetickým prírastkom, ktorý v zime potrebujete.

Napríklad môžete na tento účel použiť fazuľu alebo hrášok,pretože sú veľké a ľahko sa opláchnu. Navyše klíčia približne za rovnaký čas, t.j. 3-4 dni. Predáva sa aj fazuľová zmes, ktorá obsahuje okrem fazule či hráška rôzne druhy šošovice.

Ako vypestovať Aloe distans

Postup, ako vypestovať zdravé klíčky v zaváracom pohári

Naplňte veľký zavárací pohár do jednej štvrtiny fazuľami alebo iným osivom. Podlejte ich vodou a nechajte pôsobiť pri izbovej teplote cez noc (8 – 12 hodín). Odrežte štvorec tenkej látky (napríklad gáza), zakryte ňou vrch pohára a pevne ju zachyťte špagátom okolo hrdla. Vodu zlejte a uložte na okennú parapetu napríklad v kuchyni. Obsah pohára opláchnite dvakrát každý deň a vypite všetku tekutinu.

Po asi 4 dňoch obsah pohára vyklíči a nádoba sa začne plniť – je čas klíčky zjesť! Pridajte si surové do šalátov a sendvičov alebo do praženice či polievok. Niektorí ľudia toto zdravé jedlo pridávajú do smoothies. Vyskúšajte sami.