Ako využiť ovocie akébie v kuchyni a liečiteľstve

Ako využiť ovocie akébie v kuchyni a liečiteľstve Zdroj foto: Depositphotos

V minulom článku sme si povedali, ako pestovať túto exotickú rastlinu, dnes vám prezradíme, ako využiť ovocie akébie v kuchyni a v ľudovom liečiteľstve.

Ako využiť ovocie akébie

Čerstvá konzumácia

Akebia je skvelá aj čerstvá. Keďže jej dužina má mäkkú a želatínovú textúru, stačí plod rozrezať pozdĺžne a lyžičkou vybrať dužinu zo stredovej časti. Dužina má príjem sladkú chuť s nádychom exotiky, čo ju robí ideálnou ako občerstvenie alebo doplnok do ovocných šalátov.

Na prípravu čerstvých nápojov

Akébia je tiež skvelým základom pre prípravu osviežujúcich nápojov. Môžete použiť na prípravu smoothie, džúsov, kokteilov alebo vlastných domácich sirupov. Stačí zmixovať dužinu tohto ovocia s vodou, prípadne pridať ďalšie ovocie a príchute podľa vašej chuti. Môžete tiež pridať trochu cukru alebo medu na dochutenie. Nápoje z akébie sú výborným tipom, ako si vychutnať jej sladkú arómu a osviežiť sa v teplých letných dňoch.

Pestovanie Akébie: Exotické ovocie pre krásu a zdravie

Na dezerty a koláče

Akébia môžete tiež využiť pri príprave rôznych dezertov a koláčov. Pridanie tohto ovocia do ovocných šalátov, zmrzlín, pudingov, koláčov, muffinov alebo cheesecaku pridá dobrotám jedinečnú chuťovú dimenziu. Ovocie dodá dezertom jemnú sladkosť a exotickú arómu, čo ich spraví originálnymi a nezabudnuteľnými.

Ako využiť ovocie akébie v kuchyni a liečiteľstve
Zdroj foto: Depositphotos

Liečebné využitie

V tradičnej čínskej medicíne sa akébia používala na podporu trávenia. Tiež sa tvrdí, že má pozitívny vplyv na zlepšenie krvného obehu. Niektoré štúdie preukázali, že ovocie obsahuje antioxidanty, ktoré majú prospešné účinky pre zdravie srdca a správny systém.

Dekorácia a aranžovanie

Okrem kulinárskeho využitia môžete akébiu použiť aj na dekoráciu. Jej neobvyklé tvary a farebné plody môžu byť skvelými doplnkami pre vytváranie kvetinových aranžmánov a vencov. Akébia pridáva do aranžmánov exotický a originálny prvok, ktorý môže zdobiť váš domov, terasu alebo záhradu.
Pestovanie tejto rastliny a využitie jej ovocia ponúka mnoho možností pre záhradkárov a gurmánov. Bez ohľadu na to, či ju pestujete pre estetické potešenie, exotickú chuťovú skúsenosť alebo potenciálne zdravotné výhody, akébia je fascinujúcim ovocím, ktoré stojí za vyskúšanie.