Ako zabrániť sliepkam, aby jedli svoje vajíčka

Ako zabrániť sliepkam, aby jedli svoje vajíčka Zdroj foto: Unsplash

V minulom článku sme si hovorili, prečo hydina je znesené vajíčka. Dnes si povieme, ako zabrániť sliepkam, aby zničili vlastnú znášku vajec a zostalo tak viac pre chovateľov hospodárskych zvierat.

Niektoré spôsoby, ako zabrániť sliepkam jesť svoje vajíčka, sú pomerne jednoduché. Zistite, ako sa dá tomuto bežnému problému chovateľov hydiny predísť.

5 prekvapivých príčin, prečo vaše sliepky jedia vajcia

Zabezpečte dostatok krmiva a vody

V minulom článku sme hovorili, že jedným z príčin pojedania vajec môže byť dehydratácia alebo nedostatok živín, ktoré sliepky majú. Preto napríklad zabezpečte sliepkam krmivo s vyšším obsahom bielkovín. Nedostatok bielkovín je totiž bežný problém, ktorý vedie k jedeniu vajíčok.

Hydine môže tiež chýbať vápnik. Prejavuje sa to najčastejšie tým, že znesené vajcia majú tenkú a krehkú škrupinu. Často sa stáva, že dominantnejšie sliepky bránia tým slabším v prístupe k jedlu. Tie potom hľadajú náhradu krmiva v znesených vajciach. Riešením môže byť zabezpečenie dostatku kŕmnych nádob.

Vytvorte sliepkam dostatok miesta na znášanie

Sliepky zväčša láka jesť už rozbité vajíčka v hniezde. Väčšinou k tomu dochádza, keď majú nosnice málo miesta na znášanie. Na každé štyri sliepky by malo byť jedno hniezdo. Neumiestňujte ho na zem, ale na vyvýšené a tmavé miesto.

Meňte pravidelne podstielku

K rozbitiu vajec často dochádza, ak je podstielka v hniezde špinavá. Preto aspoň raz týždenne meňte v priestore na znášanie podstielku (najlepšia je slama). Ak chováte väčšie množstvo hydiny, možno by bolo dobré zvážiť zabezpečiť špeciálne hniezda na znášanie so šikmou plošinou, ktorá oddelí vajíčko od sliepky.

Pridajte do hniezda niekoľko falošných vajec

Ak je konzumácia vajec vážnym problémom, možno budete musieť použiť pomocné vajíčka. Vložte niekoľko falošných vajec do hniezdnych búdok (môžete si ich kúpiť online alebo môžete použiť niečo také jednoduché ako golfovú loptičku).

Zvážte kŕmenie sliepok škrupinami od vajec

Mnoho ľudí kŕmi hydinu vaječnými škrupinami alebo dokonca celými vajcami. Nie je to zlé. Kŕmenie vajíčkami je v skutočnosti skvelý spôsob, ako recyklovať živiny späť do stravy vašich kurčiat, ako aj obmedziť plytvanie potravinami.

Akonáhle však vaše sliepky spoznajú chuť vajíčka, nikdy na ňu nezabudnú. Keď ich teda chcete kŕmiť škrupinami, musíte zaistiť, aby boli vajíčka nerozpoznateľné. Napríklad vaječné škrupiny najskôr vysušte a potom rozdrvte na jemný prášok.