Zdroj foto: Depositphotos
Prezradíme vám spôsoby, ako zazimovať rozmarín a tešiť sa tak z neho aj ďalšiu sezónu.
Rozmarín, obľúbená stredomorská bylinka, sa vyznačuje svojou chuťou a výraznou vôňou, ktorá obohacuje mnohé jedlá. Hoci je odolný voči miernejším mínusovým teplotám, vyžaduje zimnú ochranu, najmä v oblastiach s tuhšími zimami. Našťastie existuje niekoľko osvedčených metód, ako zazimovať rozmarín.
V teplejších oblastiach môže rozmarín prezimovať vonku bez väčších starostí. Kľúčom je nájsť pre rastlinu slnečné miesto chránené pred silným vetrom. V oblastiach s chladnejšími zimami je potrebné poskytnúť rozmarínu dodatočnú ochranu, ako je:
Mulčovanie: Pridanie 10 až 15 centimetrovej vrstvy prírodného mulča, ako sú napríklad drevené štiepky alebo slama, okolo rastliny pomôže chrániť korene pred mrazom.
Zakrytie rozmarínu: Prikrytie rastlín rozmarínu poskytne ochranu pred mrazom. Tieto kryty by mali byť ukotvené na mieste pomocou ťažkých kameňov alebo krajinných svoriek.
Prerezávanie a mulčovanie: Po prvom slabom jesennom mraze odstráňte malé rastlinky približne 15 cm nad zemou a nasypte na ne asi 10–15 centimetrov prírodného mulča pre dodatočnú izoláciu.
V chladnejších oblastiach, kde vonkajšie prezimovanie nie je možné, môže byť rozmarín úspešne prezimovaný vo vnútri domu. Urobte to pomocou nasledujúcich krokov:
Presun rastlín do interiéru: Rastliny na jeseň vykopte ešte pred prvým mrazom a premiestnite ich do veľkých kvetináčov naplnených substrátom pre izbové kvety. Rastliny nechajte niekoľko dní aklimatizovať sa na nové prostredie kvetináča predtým, ako ich presuniete dovnútra.
Odrezky stoniek: Ako alternatívu k presunu celej rastliny môžete odobrať 10 až 15 cm dlhé odrezky z konárov s novým rastom a zakoreniť ich vo vode alebo pôde s trochou zakoreňovacieho hormónu.
Starostlivosť v interiéri: Umiestnite rastliny rozmarínu do okna, ktoré dostáva aspoň 6 až 8 hodín jasného nepriameho svetla denne. Zalievajte iba vtedy, keď je pôda suchá a bylinku udržiavajte v blízkosti zvlhčovača alebo kamienkovej misky na zmiernenie suchého vnútorného vzduchu.
Na jar, keď hrozba mrazov pominie, je dôležité postupne otužovať rastliny rozmarínu. Postupne ich presúvajte von cez deň a v noci späť dovnútra, aby si zvykli na vonkajšie podmienky. Keď sú rastliny plne aklimatizované, môžete ich nechať v kvetináčoch vonku alebo ich presadiť do záhrady.
Ako si zjednodušiť upratovanie kuchyne? Skúste tieto triky. (viac…)
Máme pre vás 10 najlepších druhov zeleniny vhodných na pestovanie v kvetináči. (viac…)
Vedeli ste, že existuje 6 rastlín, ktoré pôsobia priam ako magnet pre škodcov? O ktoré…
Hľadáte tipy, ako založiť kvetinovú záhradu, ktorá bude lákať pohľady a tiež poteší i váš zrak? Tu…
Jarné mrazy dokážu napáchať veľké škody, no nie v prípade, ak ste na ne pripravení.…
Ako môže ekologický chov domácich zvierat znížiť ekologickú stopu vášho maznáčika? Objavte 5 jednoduchých pravidiel…