Príprava záhrady na zimu: Myslite na týchto 5 krokov

Príprava záhrady na zimu: Myslite na týchto 5 krokov zdroj foto: Depositphotos

Príprava záhrady na zimu so sebou nesie niekoľko povinností, ktoré treba vykonať ešte pred príchodom mrazov.

Napriek najteplejšej jeseni za posledné obdobie, zimné obdobie prichádza a s ním aj potreba pripraviť našu záhradu na chladnejšie a mrazivé dni. Príprava záhrady na zimu je kľúčová pre zachovanie krásy a zdravia rastlín. Nasledujúcich päť krokov vám pomôže pripraviť vašu zelenú oázu na chladné obdobie.

Upratovanie a odstránenie zvyškových rastlín

Prvým krokom pri príprave záhrady na zimu je upratovanie. Treba odstrániť všetky zvyškové rastliny a listy, ktoré ležia na zemi. Tieto organické materiály môžu totiž slúžiť ako úkryt pre škodcov a choroby. Ak je uprataná záhrada, je menej pravdepodobné, že budete trpieť problémami počas zimy.

Prerezávanie a formovanie rastlín

V závislosti na druhoch rastlín, ktoré máte vo svojej záhrade, môže byť potrebné prerezávanie a ich formovanie. Odstráňte mŕtve alebo poškodené vetvy a zabezpečte, aby rastliny mali dostatok priestoru pre rast. Prerezávanie môže tiež pomôcť pri prevencii rastlinných chorôb.

Astra čínska vo vašom záhone, ako ju pestovať?

Mulčovanie

Mulčovanie je kľúčové pre udržanie stálej teploty pôdy a ochrany koreňových rastlín. Pokryte pôdu vrstvou mulča, aby si pôda okolo rastlín mohla udržať stálu teplotu a nepremrzla. To by totiž mohlo poškodiť korene rastlín. Okrem toho mulč zabraňuje rastu buriny a strate vlahy.

Príprava záhrady na zimu: Myslite na týchto 5 krokov
Zdroj foto: Depositphotos

Ochrana pred mrazom

Citlivejšie rastliny a kríky by mali byť chránené pred mrazom. Použite ochranné textílie alebo fólie, aby ste zabránili mrazu, ktorý by mohol poškodiť rastliny. Najcitlivejšie na mínusové teploty bývajú niektoré letničky, ako je napríklad netykavka, cínie či nechtík. Mráz nevadí naopak okrasnej kapuste či lobelkám.

Pravidelná kontrola záhrady

Počas zimy nezabudnite na svoju záhradu. Pravidelné kontroly pomôžu včas odhaliť prípadné škody, ktoré môže spôsobiť zima. Skontrolujte stav mulča, odstráňte prípadne snehové návaly, ktoré by mohli ohroziť rastliny, a uistite sa, že vaše ochranné prostriedky sú stále v poriadku.

Príprava záhrady na zimné počasie nie je len povinnosť, ale aj spôsob, ako zabezpečiť, aby bola krásna a zdravá. Týchto päť jednoduchých krokov vám pomôže udržať vašu záhradu v optimálnom stave počas celého zimného obdobia.