Ako zbierať a uskladniť tekvicu? Takto vám dlhšie vydrží

tekvice Zdroj foto: našazahradka.sk

Tešíte sa z bohatej úrody tekvíc? Takto vám dlhšie vydržia aj počas zimných mesiacov. Viete ako zbierať a uskladniť tekvicu?

Aj jeseň, tak ako každé ročné obdobie, má svoje čaro. Napríklad, že nám vracia naše úsilie  v podobe zdravých plodov. V tomto období dozrievajú aj tekvice. Ešte pred ich zberom urobte poriadok v miestnosti, kde ich chcete uskladniť.

Zber tekvice

Počas zberu vašej úrody tekvíc treba dbať, aby ste plody nepoškodili a neodreli. Takto by mohli rýchlejšie podľahnúť hnilobným procesom. Tu je tiež niekoľko pravidiel, na ktoré treba myslieť.

Akú zeleninu je vhodné vysadiť na jeseň?

Ktorá tekvica je zrelá a pripravená na uskladnenie?

Ak máte na dlhom výhonku nasadených viac tekvíc, dozretejšie sú najbližšie ku koreňu rastliny. V prípade, ak sa bojíte prvých mrazov a nazdávate sa, že tie menej dozreté už vonku nedozrejú, nevadí, keď ich pozbierate skôr. Mali by mať aspoň dostatočne vyfarbený povrch aj dužinu. Tieto mladšie tekvice spotrebujte potom radšej prvé, lebo dlhšie skladovanie nevydržia.

Plody zimných tekvíc zberajte pred príchodom prvých jesenných mrazov. Nechajte na nich stopku dlhú 2 až 5 cm, nikdy neodlamujte. Pritom totiž môže vzniknúť rana, ktorá je najčastejším miestom prieniku infekcií dovnútra plodu.

Ako skladovať tekvicu

Tekvice, ktoré chceme uskladniť, by sme mali nechať asi týždeň vytvrdnúť na suchom, vzdušnom, slnečnom mieste chránenom pred dažďom. Dĺžka skladovania závisí aj od odrody tekvice. Najdlhšie vydržia tekvice hubbard s tvrdou šupkou, hokkaido sa môže skladovať menej, maximálne do Vianoc. Počas skladovania treba dať pozor najmä na chlad a vlhkosť. Tekvice neznášajú studené a vlhké pivnice, v akých skladujeme napríklad jablká alebo mrkvu. Ideálne podmienky sú sucho, a teplota okolo 12 °C.