Bambusový živý plot ako protihluková bariéra

Bambusový živý plot ako protihluková bariéra Zdroj foto: Depositphotos

Prinášame vám tipy, ako a prečo využiť bambusový živý plot na vytvorenie väčšieho súkromia.

Vedeli ste, že bambusový živý plot nielenže dobre kryje váš pozemok, ale zároveň vytvára efektívnu protihlukovú bariéru? Pestovanie bambusu má viacero výhod. Nejde o náročnú rastlinu a rastie pomerne rýchlo. Ak si vyberiete správnu odrodu, bude rásť v hustých zhlukoch, ktoré poslúžia ako výborný živý plot. Niektoré odrody sú navyše zelené počas celého roka.

Mystický mach – vysadiť či nevysadiť ho v záhrade

Výber správnej odrody

Bambus dáždnikovitý

Bambus sa veľmi rýchlo môže stať invazívnou rastlinou, ktorá sa rozšíri do celej záhrady. Zabránite tomu tak, že si vyberiete správnu odrodu. Napríklad bambus dáždnikovitý (Fargesia rufa), ktorý je mrazuvzdorný a rastie v zhlukoch. Tento bambus oproti iným mrazuvzdorným druhom toleruje viac slnka ( (hoci počas letných horúčav sa stále odporúča nejaký popoludňajší tieň). Rastliny, aby vytvorili živý plot pri výsadbe treba od seba vzdialiť 150 centimetrov. Pomerne rýchlo dosiahnu výšku až 2 – 3 metre. V chladnejších klimatických podmienkach treba bambus počas zimných mesiacov  zakryť vhodným mulčom.

Bambusový živý plot ako protihluková bariéra
Zdroj foto: Depositphotos

Bambus ASIAN WONDER

Ďalšou vhodnou odrodou pre pestovanie bambusu ako živého plotu je odroda bambusu Asian Wonder (Fargesia scabrida). Rastlina má úzke listy s oranžovými steblami a oceľovomodré stonky, ktoré sa dozrievaním menia na olivovo zelené. Takisto znesie mráz a odporúča sa pôdu okolo bambusu na zimu zakryť mulčom.

Bambus robusta

Ide o okrasnú stálezelenú odrodu bambusu, ktorá je vhodná do teplejších a vlhkejších podmienok. Bambus robusta (Fargesia robusta) takisto rastie v trsoch ako predchádzajúce odrody a je preto ideálnym na vytvorenie protihlukovej bariéry na vašom pozemku.