Batáty a ich škodcovia a choroby, ktoré ich ohrozujú

Batáty a ich škodcovia a choroby, ktoré ich ohrozujú Zdroj foto: Depositphotos

Ani pestovanie týchto plodín sa nezaobíde bez problémov. Batáty a ich škodcovia a choroby, na ktoré treba dať pozor.

Batáty, známe ako sladké zemiaky, sú obľúbené plodiny pestované takmer po celom svete. Svojou vysokou hodnotou výživných látok a schopnosťou rásť v rôznych podmienkach sa stali dôležitým zdrojom potravy pre mnoho ľudí. Avšak, podobne ako iné plodiny, aj batáty sú náchylné na rôzne choroby a škodcov. V tomto článku sa pozrieme na niektoré z najbežnejších ochorení a škodcov, ktoré môžu ohroziť úrodu batátov.

Pestovanie sladkých zemiakov: Praktický sprievodca

Batáty a ich škodcovia a choroby

Hniloba koreňov a hniloba kmeňov (Fusarium spp.):

Tieto choroby sú spôsobené plesňami z rodu Fusarium. Postihujú korene a kmeňovú časť batátov a môžu spôsobiť vážne poškodenie rastliny. Infikované rastliny majú hnedé a hnilobné sfarbenie listov, ktoré sa postupne rozkladajú. Prevencia zahŕňa výber odolných typov a vhodných poľnohospodárskych postupov, ako je rotácia plodín.

Škodcovia a choroby batátov
Zdroj foto: Depositphotos

Hnedá hniloba (Rhizopus stolonifer):

Táto plesňová choroba sa prejavuje ako hnedá škvrna na povrchu batátov. Postihnuté plody sa môžu ľahko rozpadnúť a znehodnotiť. Dôležitou prevenciou je starostlivé skladovanie batátov počas zberu a skladovania.

Čierna škvrnitá hniloba (Alternaria bataticola):

Táto choroba sa prejavuje čiernymi alebo hnedými škvrnami na hľuzách batátov. Môže poškodzovať už mladé sadenice. Prevencia zahŕňa dostatočnú vzdialenosť medzi rastlinami, aby sa minimalizovalo šírenie plesní, a pravidelná kontrola plodín. Takisto nesadíme na rovnakom mieste skôr než po dvoch až troch rokoch.

Lišaj pupencový

Listy môžu poškodzovať húsenice lišaja pupencového. Samička znesie až 200 vajíčok.

Drôtovce a pandravy

Patria medzi pôdne škodce, na ktoré si treba dať pozor. Môžu totiž spôsobiť čiastočné poškodenie hľúz, čo ovplyvní ich kvalitu.

Slimáky či hraboše

Určite škody môžu napáchať aj slimáky, hraboše a poľné myši. Najmä ak budete zber pridlho odkladať.