Bazový kvet má širokospektrálne využitie a už naši predkovia poznali liečivú silu tohto prírodného zázraku.
Kvet bazy sa odporúča zbierať z čistejších oblastí, to znamená mimo priemyslových zón, dymiacich komínov alebo ciest. Na zber bazového kvetu sa vyberte zásadne počas slnečného a suchého počasia. Najlepšie je ísť na zber bazy okolo poludnia. Ráno zvykne bývať na kvetoch rosa a pri sušení bazový kvet zhnedne a stráca na kvalite.
Bazový kvet je potrebné okamžite po zbere dať usušiť. Suší sa v tieni, nie na priamom slnku a do maximálnej teploty 40 stupňov Celzia. Sušiť bazový kvet je potrebné na dobre vetranom mieste. Usušený kvet bazy je vhodné skladovať v dobre uzatvárateľnej dóze. Tak vydrží rok, po tejto dobe stráca chuťové aj liečivé vlastnosti.
Kvet bazy je výborný pri nachladnutí, chrípke, proti horúčke, výborne sa po ňom človek vypotí, prečistí zahlienené priedušky, pri kašli sa využíva na inhaláciu, resp. naparovanie. Zaujímavý tip: pre dojčiace ženy je vhodný na podporu tvorby mlieka. Využitie má aj v stomatológii, skvele účinkuje pri parodontóze, na výplachy ústnej dutiny.
Kvet bazy čiernej má široké využitie v kozmetike, čistí pleť, na internete nájdete množstvo tipov na domácu kozmetiku vyrobené z kvetu bazy.
Fantastický je domáci sirup z bazových kvetov. V zime ako prísada do teplých čajov, v teplých horúcich dňoch zaliaty studenou vodou vynikajúco osvieži.
Trávenie počas Vianoc dostane riadne zabrať. Našťastie príroda nám dokáže podať pomocnú ruku prostredníctvom týchto…
Najmä počas vianočných sviatkov sú najobľúbenejšou dekoráciou. Avšak pozor. Škodia vonné sviečky zdraviu a máme…
Máme pre vás tipy na netradičné vianočné recepty vhodné pre vegánov, ľudí s intoleranciou na…
Vianoce a zdravie pečene: Prečo je dôležité nezabúdať na najväčší dar? Pretože ide o jeden…
Únava je vaša stála spoločníčka? Prírodné riešenie je bližšie, ako si myslíte. Predstavujeme vám bylinkové…
Sterilizovaný hlávkový šalát môže byť chutnou možnosťou, ako uchovať vitamíny z vašej záhrady aj počas…