Bazový kvet: Ako na správny zber či sušenie

bazový kvet Zdroj foto: pixabay.com

Bazový kvet má širokospektrálne využitie a už naši predkovia poznali liečivú silu tohto prírodného zázraku.

Ako správne zbierať a sušiť bazový kvet?

Kvet bazy sa odporúča zbierať z čistejších oblastí, to znamená mimo priemyslových zón, dymiacich komínov alebo ciest. Na zber bazového kvetu sa vyberte zásadne počas slnečného a suchého počasia. Najlepšie je ísť na zber bazy okolo poludnia. Ráno zvykne bývať na kvetoch rosa a pri sušení bazový kvet zhnedne a stráca na kvalite.

Bazový kvet je potrebné okamžite po zbere dať usušiť. Suší sa v tieni, nie na priamom slnku a do maximálnej teploty 40 stupňov Celzia. Sušiť bazový kvet je potrebné na dobre vetranom mieste. Usušený kvet bazy je vhodné skladovať v dobre uzatvárateľnej dóze. Tak vydrží rok, po tejto dobe stráca chuťové aj liečivé vlastnosti.

baza
Zdroj foto: Jana Táborská

Liečivé účinky bazového kvetu

Kvet bazy je výborný pri nachladnutí, chrípke, proti horúčke, výborne sa po ňom človek vypotí, prečistí zahlienené priedušky, pri kašli sa využíva na inhaláciu, resp. naparovanie. Zaujímavý tip: pre dojčiace ženy je vhodný na podporu tvorby mlieka. Využitie má aj v stomatológii, skvele účinkuje pri parodontóze, na výplachy ústnej dutiny.

Kvet bazy čiernej má široké využitie v kozmetike, čistí pleť, na internete nájdete množstvo tipov na domácu kozmetiku vyrobené z kvetu bazy.

Fantastický je domáci sirup z bazových kvetov. V zime ako prísada do teplých čajov, v teplých horúcich dňoch zaliaty studenou vodou vynikajúco osvieži.