Bromélie – moderné izbové rastliny, vyberte si ten správny druh pre vás

bromélie Zdroj foto: Pixabay

Ideálne izbové rastliny pre moderného človeka sú bromélie. Spoznajte tipy na pestovanie bromélií.

Sú pekné a zaujímavé, vyhovuje im prostredie súčasných moderných bytov. Reč je o izbových rastlinách zvaných bromélie. Svojim pestrofarebným sfarbením listov či kvetov dokážu skrášliť interiér a navyše nevyžadujú špeciálne podmienky na pestovanie.  Vyberte si ten správny druh pre vás.

Bromélia Vriesea splendens

Patrí medzi obľúbené druhy bromélií. Jej domovom je Južná a Stredná Amerika, najmä tropické lesy Brazílie. Vriesea sa vyznačuje ružicou pásikovaných, celookrajových listov s dlhým mečovitým klasom.

Pestovanie

Tento druh bromélií je najmenej náročný na svetlo. V lete vyžadujú zatienenie, celý rok potom vlhké a teplé prostredie. Pri zalievaní je potrebné použiť mäkkú vodu. Používanie tvrdej vody z vodovodu môže rastliny znehodnotiť bielymi výkvetmi solí. Hnojiť je potrebné iba dobre zakorenené rastliny, a to slabým roztokom minerálneho hnojiva.

V zime, keď poklesne teplota pod 15 °C, sa na listoch niekedy objavujú sklovité, rýchlo sa rozširujúce škvrny. Pozor, ide o bakteriálny rozklad, ktorý môže spôsobiť aj odumretie rastliny. Na pestovanie sa používa pôda, ktorú tvorí zmes rašeliny, listovky a piesku v pomere 1:2:1/2.

bromélia
Vriesea, zdroj foto: Pixabay

Bromélia Neoregelia carolinae

Tento typ bromélie máva zaujímavo sfarbené listy do červena. Kvetenstvo je skrátené v strede listovej ružice. Neoregelia kvitne v období od jari do jesene a rastliny sú ozdobné aj viac ako pol roka. Väčšina týchto izbových rastlín pochádza z Brazílie.

Pestovanie

Rastliny ošetrujeme podobne ako pri rode Vriesea. Na vyfarbenie však potrebujú viac svetla.

bromélie
Neoregelia, zdroj foto: Pixabay

Bromélia Guzmania

Guzmania sa s obľubou pestuje najmä pre krásne kvetenstvo. Ide o jednoduchý alebo zložený klas, niekedy zhustený do rozetovitého tvaru, či metlina so zväzočkovito stiahnutými skupinami kvetov. Jej domovom sú tiež tropické dažďové pralesy severozápadnej Južnej Ameriky.

Pestovanie

Rastliny pestujeme a ošetrujeme podobne ako pri rode Vriesea. Úzke a mäkké listy sú chúlostivé na mechanické poškodenie.

Guzmania
Guzmania, zdroj foto: Pixabay