Červená ďatelina. Zdroj foto: Depositphotos
Ľudový liek na rakovinu v burine? Toto sú liečivé buriny, ktoré možno nájdete aj vo vašej záhradke.
V predchádzajúcom článku sme sa dozvedeli o niektorých účinkoch liečivých burín a ich pozitívnom pôsobení na ľudský organizmus. A to zďaleka nie je všetko. Domácich liečiteľov máme na svojom dvore omnoho viac, ako si myslíte. Tu sú ďalšie príklady:
Táto liečivá burina s bielymi kvietkami je veľmi populárna v Škótsku, kde z nej vytvárajú masť na rany. Volá sa taktiež aj vojakova rana, pretože úspešne dokáže pomôcť pri bolestivých ranách, z ktorých vyťahuje zápal. Jej účinky sa týmto nekončia, pretože jej listy môžete požuť pri bolestiach zubov, alebo si z nej môžete urobiť vynikajúci čaj pri prechladnutí.
Známe liečivé buriny, ktoré nájdete v záhradeČakanka je známa svojimi malými, svetlo modrými kvetmi. Najčastejšie ju nájdete na poliach alebo ako rastie pozdĺž ciest, našich záhradkách a na iných nežiaducich miestach. Pritom ani nevieme, aká užitočná táto burina vie byť. Jej listy môžete uvariť a pridať do jedla a koláčov. Je výborným prostriedkom pri liečbe vnútorných parazitov, pri žalúdočných ťažkostiach, problémoch s pečeňou a močovými cestami, ale aj pri ťažkostiach so zápchou. Ak vás trápia podobné problémy, vyskúšajte zájsť do záhradky a z listov si pripraviť horúci čaj z tejto netradičnej modrej buriny.
Červenú ďatelinu pozná takmer každý. Či už na prechádzke lesom, lúkou alebo len doma po záhrade. Táto burina s červeno – rúžovými kvetmi priťahuje do vašej záhrady včely, pre ktoré je výborným zdrojom potravy rovnako ako aj pre iný hmyz. Ďatelina má veľmi dlhú históriu v jej účinkoch liečenia nášho tela. Vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam pomáha znížiť zápal v tele a rovnako je ľudovo považovaná za liek na rakovinu. Americká spoločnosť pre rakovinu samozrejme uznáva, že neexistujú žiadne skutočné dôkazy na podporu tohto tvrdenia. Namiesto toho ale vieme, že ďatelina je zdrojom horčíka, fosforu, vápnika, draslíka a samozrejme v neposlednom rade vitamínu C. Ďatelinu môžete použiť pri liečbe kašľu, vyčerpania, svalových kŕčov ale aj hormonálnej nerovnováhe či úzkosti.
Záhrada po zime si vyžaduje vašu pomoc. No nie všetkým rastlinám urobí dobre jarné upratovanie…
Jar je v plnom prúde, ale v záhrade nie ste sami. Ktorí škodcovia v apríli môžu ohroziť…
Pestovanie cesnaku sa môže na prvý pohľad zdať ako jedna z najjednoduchších činností v záhrade.…
Slintačka a krívačka, známa aj ako FMD (Foot-and-Mouth Disease), je mimoriadne nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré…
Výsev koreňovej zeleniny do nakopcovaných záhonov má svoje výhody, ktoré poznali už naši predkovia. Zistite,…
Viete, prečo po cibuli plačeme a odkiaľ sa vlastne vzala? Spoznajte zaujímavé fakty o tejto…