Chcete mať bohatú úrodu papriky? Toto treba dodržať

Chcete mať bohatú úrodu papriky? Toto treba dodržať Zdroj foto: NašaZáhradka.sk/MM

Paprika patrí k náročnejším druhom zeleniny na pestovanie. Čo treba urobiť, ak chcete mať bohatú úrodu tejto zdravej a chutnej zeleniny?

Paprika je určite chutná zelenina, ktorú väčšina z nás s obľubou používa v kuchyni. Chcete mať bohatú úrodu týchto prospešných plodov vo svojej záhrade? Máme pre vás niekoľko odporúčaní, ktoré vám môžu v pestovaní pomôcť.

Predpestovanie priesad papriky

Čas na výsev osiva papriky je najoptimálnejší počas druhej polovice februára a začiatok marca. Semienka zasypte niekoľkomilimetrovou vrstvou jemného substrátu. Netreba podceniť ani jeho kvalitu. Na výsev použite substrát s upraveným pH v rozmedzí 6 až 8. Paprike sa nebude dariť v kyslejších alebo zasolených druhoch pôdy. Substrát po zasadení osiva udržiavajte vlhký.

Po vysiatí je potrebné zasadené osivo umiestniť v miestnosti s teplotou približne 26 až 30 °C. Ak pestujete papriky v izbách, kde sa zdržiavate, takéto teplo sa dá potom zabezpečiť ťažko. Preto pre zvýšenie teploty môžete zeleninu prikryť fóliou a umiestniť na slnečný parapet. Keď rastline vzídu prvé lístky, teplota sa môže znížiť na optimálnych 22 °C a počas noci až na 16 °C.

Po vzíde a vytvorení pravého lístka  je dôležité priesady pikírovať. Na rast rastlinky je totiž dôležitý dostatok priestoru, preto zvoľte kvetináče s priemerom 6 až 8 cm. Prepikírovaným paprikám doprajte dostatok svetla a teplotu 22 °C. Polievajte ich asi dva až tri razy za týždeň.

Novinky medzi trvalkami: Zoznámte sa s trendmi leta

Vysádzame papriky na záhon

Zdravá priesada pripravená na sadenie na záhon musí byť neprerastená, pevná a s prvými nasadenými kvetnými púčikmi. Keďže tento apríl bol chladnejší ako iné roky, možno ste boli nútení s vysádzaním papriky vyčkať. Z toho dôvodu niektorí z vás možno majú už prerastené priesady. Ešte sa však dajú zachrániť. Musíte im ale odstrániť kvitnúce kvety vrátane plodov. Rastliny by mali najskôr dostatočne zmohutnieť. Týždeň pred výsadbou začnite papriky otužovať.

Na záhon je priesady najlepšie sadiť po 15. máji. Paprika potrebuje dobre chránené miesto s plným slnkom a s pôdou bohatou na humus. Preto je dobré pred vysádzaním zem pohnojiť priemyselným hnojivom. Vašej paprike sa nebude dariť v chladných a ťažkých pôdach. Naopak, ak bude mať dostatok vlahy, bude prosperovať v ľahkých a piesočnatých pôdach.

Okolie rastlín udržujte bez burín, zaistite im oporu, aby sa nezlomili a okopávajte. Paprika totiž neznáša utlačenú zem s nedostatkom vzduchu.