Zdroj foto: Pixabay
Choroby a škodcovia dokážu zničiť našu radosť z pestovaných plodín. Ak chcete tomuto faktu predísť, vsaďte na prevenciu.
V modernej dobe mnohí záhradkári neodolajú pokušeniu širokého arzenálu chemických zbraní. V krátkodobom horizonte síce dosiahnu rýchly účinok a svoju záhradku zbavia neželaných návštevníkov. No z dlhodobého hľadiska vystavujú seba aj životné prostredie toxickým chemikáliám a riskujú tým narušenie prirodzeného ekosystému svojej záhrady. Omnoho bezpečnejší je biologický prístup. A z dlhodobého hľadiska aj účinnejší.
Tento článok nebude pojednávať o samotnom spôsobe odstraňovania chorôb a škodcov. O tom zas niekedy nabudúce. Určite dáte za pravdu tvrdeniu, že prevencia je lepšia ako liečba. Či už hovoríme o zdraví človeka alebo o zdraví záhradky. Lepšie ako bojovať proti chorobám a škodcom je teda zabrániť ich príchodu, resp. vzniku. Toto je sedem účinných a overených rád, ako na prevenciu proti neželanej pliage v záhradke:
Mnohé okrasné rastliny aj druhy zeleniny majú preukázanú odolnosť voči škodcom či plesniam.
Vrúbľovanie v máji? Tešte sa na skvelé výsledkyDobrá cirkulácia vzduchu zabraňuje vzniku vlhkých podmienok, ktoré zapríčiňujú rast húb a iných chorobných organizmov.
Registrujte, ak je pôda príliš vlhká alebo priveľmi suchá a v prípade potreby urobte nápravu. Snažte sa udržiavať listy suché.
Hmyz, škodcovia a rôzne choroboplodné zárodky môžu pretrvávať v pôde z jednej sezóny do druhej. Premiestňovanie citlivých plodín z roka na rok je vynikajúca preventívna medicína.
Riešte problémy skôr ako prepuknú do väčších rozmerov. Odstráňte, či zničte akékoľvek ovocie alebo listy, pri ktorých máte podozrenie, že môžu byť choré.
Ako udržať srny mimo vašej záhradyChoroby rastlín sa veľmi ľahko vedia šíriť. Patogény sa môžu šíriť obuvou, rukami či oblečením. Umývajte si preto ruky pred aj po práci s rastlinami a vyčistite si oblečenie, ak si myslíte, že ste prišli do kontaktu s chorými rastlinami.
Zvyšky pôdy, ktoré sa udržia na nástrojoch po práci v záhradke, môžu obsahovať organizmy chorôb. Zvoľte vhodný dezinfekčný prostriedok a zabezpečte, aby vaše pracovné nástroje do záhrady žiarili čistotou.
Veľká noc je pre kresťanov najväčším sviatkom. Ako sa slávi vo svete a u nás?…
Octomilka japonská je invázny škodca, ktorý sa čoraz častejšie objavuje aj v slovenských záhradách. Najčastejšie…
Spoznajte 10 rýchlo rastúcich semien kvetov, ktoré už o pár týždňov dokážu vyklíčiť a potešiť…
Hľadáte inšpirácie, ako strihať živý plot? Tak potom ste na správnom mieste. Tu je niekoľko…
Petúnie sú ako letné ohňostroje v kvetinovej podobe. Kvitnú bohatými farbami, ktoré upútajú aj z…
Mnohých záhradkárov čaká v najbližších dňoch výsadba zemiakov. Ako si vybrať správnu odrodu? (viac…)