Choroby a škodcovia: Tipy, ako sa im v záhrade vyhnúť

choroby a škodcovia Zdroj foto: Pixabay

Choroby a škodcovia dokážu zničiť našu radosť z pestovaných plodín. Ak chcete tomuto faktu predísť, vsaďte na prevenciu. 

V modernej dobe mnohí záhradkári neodolajú pokušeniu širokého arzenálu chemických zbraní. V krátkodobom horizonte síce dosiahnu rýchly účinok a svoju záhradku zbavia neželaných návštevníkov. No z dlhodobého hľadiska vystavujú seba aj životné prostredie toxickým chemikáliám a riskujú tým narušenie prirodzeného ekosystému svojej záhrady. Omnoho bezpečnejší je biologický prístup. A z dlhodobého hľadiska aj účinnejší.

Ovocné stromy a kríky potrebujú ošetriť

Tento článok nebude pojednávať o samotnom spôsobe odstraňovania chorôb a škodcov. O tom zas niekedy nabudúce. Určite dáte za pravdu tvrdeniu, že prevencia je lepšia ako liečba. Či už hovoríme o zdraví človeka alebo o zdraví záhradky. Lepšie ako bojovať proti chorobám a škodcom je teda zabrániť ich príchodu, resp. vzniku. Toto je sedem účinných a overených rád, ako na prevenciu proti neželanej pliage v záhradke:

Vyberajte si odrody odolné voči chorobám

Mnohé okrasné rastliny aj druhy zeleniny majú preukázanú odolnosť voči škodcom či plesniam.

Vrúbľovanie v máji? Tešte sa na skvelé výsledky

Nenatlačte svoje rastliny jednu na druhú

Dobrá cirkulácia vzduchu zabraňuje vzniku vlhkých podmienok, ktoré zapríčiňujú rast húb a iných chorobných organizmov.

Sledujte úroveň vlhkosti

Registrujte, ak je pôda príliš vlhká alebo priveľmi suchá a v prípade potreby urobte nápravu. Snažte sa udržiavať listy suché.

Prax premiestňovania plodín

Hmyz, škodcovia a rôzne choroboplodné zárodky môžu pretrvávať v pôde z jednej sezóny do druhej. Premiestňovanie citlivých plodín z roka na rok je vynikajúca preventívna medicína.

Pravidelne kontrolujte svoje rastliny

Riešte problémy skôr ako prepuknú do väčších rozmerov. Odstráňte, či zničte akékoľvek ovocie alebo listy, pri ktorých máte podozrenie, že môžu byť choré.

Ako udržať srny mimo vašej záhrady

Buďte hygienickí

Choroby rastlín sa veľmi ľahko vedia šíriť. Patogény sa môžu šíriť obuvou, rukami či oblečením. Umývajte si preto ruky pred aj po práci s rastlinami a vyčistite si oblečenie, ak si myslíte, že ste prišli do kontaktu s chorými rastlinami.

Vyčistite si nástroje

Zvyšky pôdy, ktoré sa udržia na nástrojoch po práci v záhradke, môžu obsahovať organizmy chorôb. Zvoľte vhodný dezinfekčný prostriedok a zabezpečte, aby vaše pracovné nástroje do záhrady žiarili čistotou.