Chov husí v záhrade: Pre aké plemeno sa rozhodnúť?

chov husí Zdroj foto: pixabay

Pochúťka, ktorú milujú mnohí gurmáni – husacina, je najchutnejšia, ak pochádza z nášho dvora. Darmo. Chov husí prináša množstvo výhod.

November je sezónou husacích pečienok a husích hodov. Aj keď tento rok nám prináša množstvo obmedzení, niektorí z vás si môžu dopriať tento luxus i napriek tomu. Teda tí, ktorí doma majú týchto operencov. Ak sa rozhodnete pre chov husí aj vy a máte na to vhodné podmienky, vyberte si najskôr správne plemeno.

To správne plemeno pre váš chov husí

Slovenská podunajská hus

Táto hus je vhodná pre drobnochovateľov. Ide o stredne ťažké plemeno, ktoré znáša okolo 16 – 18 vajec. Gunár dosahuje hmotnosť 7 kilogramov. Hus približne o kilogram menej.

Emdenská hus

Taktiež ide o stredne ťažké plemeno, ktoré znáša približne 40 vajec. Chov týchto husí si vyžaduje trochu skúsenejšieho chovateľa. Ide o najstaršie plemeno. Gunár váži okolo 11 až 12 kilogramov. Hus má 10 kg.

Landenská hus

Ak nemáte s chovom husí skúsenosti, môžete vyskúšať toto stredne ťažké sivohnedé a biele francúzske plemeno. Jeho možné chovať aj v pároch a nevadí im ani zima. Ak húsky správne prikrmujete, získate z nich veľkú lahôdkovú pečeň. Hmotnosť gunára býva  okolo 8 kilogramov, hus je ľahšia o jedno kilo. Títo operenci sa dožívajú až 15 rokov. Znášajú v druhom roku približne 35 vajec.

Skutočné využitie kávovej usadeniny v záhrade

Štajnbašská hus

Plemeno, ktoré najčastejšie chovajú skúsenejší drobnochovatelia aj v drsnejších horských podmienkach. Má sivobiele alebo modrosivé zafarbenie peria. Gunár dosahuje váhu najviac 7 a pol kilogramu. Hus najviac zvyčajne váži 6 kilogramov.

Pomoranská hus

Ide o stredne veľké sivostrakaté plemeno, ktoré patrí k najstarším európskym plemenám. Hmotnosť gunára je od 6 do 8 kilogramov a husi 5,5 – 7 kg.  Znáška je okolo 30 vajec. Perie tejto husi býva kvalitné a oplatí sa ju chovať aj pre jej veľkú lahôdkovú pečeň.

Česká hus

Ide o menšie nenáročné plemeno bielej farby. Nevadí mu ani mráz, vlhko a chlad. Gunár môže mať hmotnosť 5,5 kg – 6,5 kg, hus 3,5 kg – 5 kg. Mnohí chovatelia ju používajú ako kosačku na trávu. Znáša len 10 – 18 vajec. Hus je nenáročná na krmivo, stačí jej pastvisko.