Chov kačíc vo vašej záhrade, využite ich skvelú pomoc

Chov kačíc vo vašej záhrade, využite ich skvelú pomoc Zdroj foto: Pixabay

Vedeli ste, že kačice sú skvelými pomocníkmi v záhrade? Môžu zlepšovať pôdu, jesť škodcov a pomáhajú regulovať burinu. Chov kačíc sa naozaj oplatí.

Viete si predstaviť kačice vo svojej záhrade? Bojíte sa, že vám spravia škodu? No možno budete prekvapení, ale chov kačíc môže byť prospešný z viacerých dôvodov. Postarajú sa totiž o burinu, zbavia vás slimákov a zlepšia kvalitu vašej pôdy. Ak im vytvoríte ideálne podmienky na svojom pozemku, nezničia vám ani sadenice a pestované plodiny.  Tu je niekoľko tipov, ako na to.

Ako vytvoriť záhradu vhodnú pre kačice

Kačky sú ako deti. Ak chcete vytvoriť záhradu, ktorá by bola priateľská ku kačkám, musíte urobiť niekoľko úprav. V mnohom sa podobajú úpravám, aké robíte, keď máte malé deti. To znamená odstrániť z pozemku nebezpečné miesta, kde by si mohli ublížiť a tiež ohradiť časť záhrady, kde by vám mohli zničiť mladé sadenice.

Kačky tiež potrebujú kúsok vodnej plochy, kde sa môžu kúpať, preto im treba vytvoriť aspoň malé jazierko, či umiestniť plytkú nádobu s vodou. Tiež potrebujú zatrávnený kúsok pozemku, kde sa môžu pásť. Kačky milujú niektoré bylinky a rastliny. Vysaďte pre ne napríklad rebarboru alebo žeruchu. Tieto vtáky potešia aj jedlé kvety, ako sú napríklad slnečnice, georgíny, pivónie, cínie.

11 izboviek vhodných pre našich domácich maznáčikov, č. II

Aké plemeno kačíc si vybrať

Na podmienky náročnejšie plemeno sú divé kačice. Z tých vhodnejších plemien je napríklad pekinská kačica a ruánska. Pižmovka veľká patrí medzi zdatných letcov, preto musíte častejšie pristrihovať krídla, aby vám neuleteli. No pozor, aj keď tak spravíte, môžu si poradiť s nízkymi barierami a zničiť vám vašu zeleninu.

Tipy, ako ochrániť sadenice

Extra vyvýšené záhony

Toto je skvelá možnosť, ako ochrániť pestované rastliny pred kačkami. No v prípade pižmovky si veľmi nepomôžete.

6 druhov zeleniny ideálnych pre začiatočníkov

Krátke ploty

Môžete tiež urobiť krátky plot, ktorý zablokuje prístup kačkám do časti vašej záhrady.

Mini živé ploty

Ďalšia možnosť, ktorá je navyše krásna, hoci si vyžaduje viac času a plánovania, je vytvoriť mini-živé ploty okolo zakázaných zón pre kačky. Napríklad plot z krušpánu a podobných vždyzelených kríkov vytvorí i peknú dekoráciu na vašej záhrade.