Cibuľa a cesnak v záhrade: Kedy je správny čas na zber?

Cibuľa a cesnak v záhrade: Kedy je správny čas na zber? Zdroj foto: Depositphotos

Cibuľa a cesnak sú obľúbené plodiny v mnohých záhradách. Tieto dôležité zeleniny nielenže obohacujú naše jedlá svojou výraznou chuťou, ale tiež prinášajú množstvo zdravotných výhod. Tu je niekoľko dobrých tipov, ako ich správne skladovať.

Cibuľa a cesnak: Kedy je správny čas na zber?

Cibuľa
Správny čas na zber cibule závisí od rôznych faktorov, vrátane odrody a klimatických podmienok. Vo všeobecnosti platí, že cibuľa je pripravená na zber, keď začne žltnúť a vädnúť vňať. Toto je signál, že rastlina ukončila svoj rast a začína prirodzene dozrievať. Vňaťový krček by mal byť mäkký a suchý.

Cesnak
Cesnak je pripravený na zber, keď začne žltnúť vňať a krček vňate mäkne. Tieto informácie vykazujú, že cibule dosiahli svoju maximálnu veľkosť a sú pripravené na to, aby sme ich pozbierali.

Ako správne sušiť a cesnak?

Po zbere je veľmi dôležité nechať túto zeleninu dosušiť. Ideálne je to v suchom a teplom počasí, priamo na záhone. Ak je však daždivo, nájdeme chránené miesto s dobrým vetraním. Najlepšie je použiť vzdušný prístrešok, ktorý zabezpečí dostatočnú cirkuláciu vzduchu a ochranu pred zrážkami.

Na tieto druhy ovocia by ste nemali zabúdať

Proces sušenia

Po zbere: Cibuľu a cesnak jemne vykopeme a očistíme od zeme. Neumývame ich vodou, pretože to môže spôsobiť ich hnitie.

Sušenie na záhone: Ak je počasie suché, môžeme zeleninu sušiť na záhone. Dôležité je, aby boli rozložené rovnomerne a neprekrývali sa.

Sušenie pod prístreškom: Ak je daždivo, presunieme úrodu pod vzdušný prístrešok. Môžeme ich zavesiť na šnúry alebo rozložiť na pletivo či drevené rošty.

Trvanie sušenia: Proces sušenia trvá približne dva až tri týždne. Počas tejto doby cibuľa a cesnak stratia prebytočnú vodu a sú tak odolnejšie voči plesniam a hnilobe.

Cibuľa a cesnak v záhrade: Kedy je správny čas na zber?
Zdroj foto: Depositphotos

Uskladnenie

Po dôkladnom usušení je potrebné oddeliť hlávky cesnaku a cibule od vňate a skrátiť korene. Cibuľu a cesnak potom uložíme na suché a chladné miesto. Ideálne podmienky na uskladnenie je suché, tmavé a chladné prostredie. Takto uskladnená cibuľa a cesnak vydržia čerstvé niekoľko mesiacov.

Tipy na pestovanie cibule a cesnaku

Striedanie plodín: Pre dosiahnutie najlepších výsledkov je dobré striedať miesta, kde pestujeme najmä cesnak, aby sa predišlo vyčerpaniu pôdy a nahromadeniu škodcov.
Pravidelná starostlivosť: Zabezpečíme pravidelné zalievanie a odstraňovanie buriny, aby rastliny mohli dobre rásť a produkovať kvalitnú cibuľu.
Hnojenie: Použijeme organické hnojivá, ktoré podporujú rast a zvyšujú odolnosť rastlín voči chorobám.
Dodržiavanie týchto postupov zabezpečuje, že naša úroda cibule a cesnaku bude bohatá a kvalitná. Správne načasovanie zberu a starostlivé uskladnenie bude slúžiť ako vlastnoručne spracovaná zelenina počas celej zimy.