Citrón či pikantná omáčka: Vyrobte si prírodné herbicídy

Citrón či pikantná omáčka: Vyrobte si prírodné herbicídy Zdroj foto: Unsplash

Prinášame vám ďalšie nápady, ako využiť silu prírodných prostriedkov v boji s burinou. Pomôcť vám môže i citrón či pikantná omáčka. Pripravte si doma jednoduché postreky, ktoré sú navyše účinné.

Vedeli ste, že v boji s burinou vám môže pomôcť citrón či pikantná omáčka? Zistite jednoduché recepty, ktoré sú navyše účinné. O niektorých nápadoch, ako si poradiť s neželanými rastlinami sme hovorili aj tu:

Ako si vyrobiť prírodný herbicíd z citrónu

Citrónová šťava je kyselina, ktorá vysušuje burinu. Na výrobu tohto postreku budete potrebovať čerstvé citróny alebo citrónový koncentrát, ktorý dostať kúpiť v obchode s potravinami.

Rovnaké účinky má aj ocot, ktorý v kombinácii s citrónovou šťavou a alkoholom tvorí účinný postrek. Jediná drahšia položka je alkohol, ale môžete pokojne použiť lacnú vodku. Účinok prípravku to neovplyvní. Prírodný herbicíd funguje rovnakým spôsobom a to tak, že burinu vysuší a zabije.

Na výrobu použite:

3 polievkové lyžice alkoholu
1 liter vody
1 pol litra octu.

Postrek najlepšie účinkuje na mladých burinách. Staršie, odolnejšie buriny, ktoré majú lepší koreňový systém, budú potrebovať niekoľko aplikácií prípravkom.

Škorica ako účinný bojovník so škodcami v záhrade

Ako si vyrobiť prírodný herbicíd z pikantnej omáčky

Táto metóda sa môže zdať trochu neobvyklá, ale verte, funguje to. Spojením pálivej omáčky z červenej čili papriky a octu spolu s vriacou vodou získate silnú zmes, ktorá zničí všetko, čoho sa dotkne.

Prečo je postrek účinný? Najviac zásluh sa pravdepodobne pripisuje vriacej vode a octu. Pikantná omáčka celý účinok však umocňuje. Čo je výhodou, tento domáci herbicíd sa dá požiť aj ako účinná ochrana proti škodcom. V tom prípade, aby ste neublížili pestovaným rastlinám, nahraďte horúcu vodu studenou a postrekom postriekajte len časť rastliny, na ktorej sú chrobáky. Ak je plodina škodcami zamorená, radšej tento prostriedok nepoužívajte.

Na výrobu skombinujte:

340 g pikantnej čili omáčky
2 šálky octu
7 litrov vody

Aplikujte na rastliny, ktoré chcete odstrániť, a to kým je ešte voda horúca.