Najchladnejšie ročné obdobie sa blíži a my sme vám v krátkosti zhrnuli, čo by ste pred zimou mali stihnúť na svojich zeleninových a bylinkových záhonoch.
Zbavte sa zvyškov po zbere úrody
Je dobré si pamätať, že na záhrade by nikdy nemali zostať zvyšky po zbere úrody. Zvyknú totiž obsahovať rôzne plesne či iné hubové zárodky a tie sa môžu v pôde rozmnožiť. Tomu sa chceme vyhnúť. Preto všetky zvyšky po zbere dáme do kompostu. Zárodky sa v ňom zničia a nie je tam vhodné prostredie pre ich ďalšie množenie. Preč teda so všetkými vňaťami či koreňmi.
Ryť alebo radšej nie?
Jesenná dilema mnohých záhradkárov. Tradičné názory a odporúčania hovoria o tom, že na jeseň či na začiatku zimy je vhodné rytie záhonov, kým nie je pôda premrznutá. Zrytá pôda zabezpečí, že v nej prezimuje podstatne menej škodlivého hmyzu. Zachytí tiež väčšie množstvo zrážok vďaka svojmu nerovnému povrchu. Pôda sa rytím prevzdušní do hĺbky, čo je základná podmienka pre zdravý rast koreňov.
Jesenné či skoré zimné rytie záhonov je preverené časom a mnohými generáciami. No prichádzajú nové názory, poznatky a odporúčania, ktoré hovoria, že lepšie je neryť. Ide o permakultúrny spôsob záhradkárčenia inšpirovaný voľnou prírodou, v ktorej tiež nikto pôdu neryje. V pôde žije mnoho organizmov, ktorým rytie príliš neprospieva. Preto sa ľahké a vzdušné pôdy odporúča neryť, ale len jemne prekypriť a navrstviť na ne mulč. Ťažké ílovité pôdy sa odporúča ryť vždy.
Konzervujte na zimu: Strúhaná zelenina v soliHnojiť stačí raz za tri roky
Ideálny rytmus overený rokmi praxe pre veľké hnojenie kompostom, či ešte lepšie trusom hospodárskych zvierat, je tri roky. Na záhony si hnoj najskôr navozíme, rozložíme ho a až tak rytím zapracujeme do pôdy asi päť centimetrov vysokú vrstvu hnoja. Bylinkové záhony pred zimou príliš nehnojíme, aby mali bylinky lepšiu arómu.
Väčšinou v bylinkových záhonoch pestujeme bylinky, ktoré prezimujú alebo ktoré dáme na zimu domov a vrátime späť na jar. Zazimovanie doma je vhodné napríklad pri rozmaríne. Šalvia prežije v pohode zimu vonku. Majoránka je jednoročná bylinka, takže koncom leta vysychá. Prízemné bylinky ako oregáno či tymián chráňte na zimu mulčom alebo netkanou bielou textíliou. Ako mulč použite pohrabané lístie, pokosenú trávu či rozdrvené kúsky kôry. Viac info ohľadom starostlivosti o bylinky pred zimou sa dočítate v tomto odbornom článku.
Únava je vaša stála spoločníčka? Prírodné riešenie je bližšie, ako si myslíte. Predstavujeme vám bylinkové…
Sterilizovaný hlávkový šalát môže byť chutnou možnosťou, ako uchovať vitamíny z vašej záhrady aj počas…
Sušená zelenina môže predstavovať metódu, ako vhodným spôsobom konzervovať úrodu z vašej záhrady na zimu. …
Magické sviečky sú symbolom nielen Vianoc. Ľudstvo fascinovali už od nepamäti. Máme pre vás zaujímavosti…
Inkovia používali túto rastlinu ako liek na vysoký cholesterol, cukrovku alebo žalúdočné problémy. Aké sú…
Nasledujúci nápad si zamilujete. Nielenže vám umožní recyklovať odpad, ale získate aj pekný vianočný stromček…