Čo je potravinová alergia u psov a ako sa prejavuje

Čo je potravinová alergia u psov a ako sa prejavuje Zdroj foto: Depositphotos

Potravinová alergia u psov sa môže objaviť aj v prípade potravín, o ktorých by ste si to nemysleli. Ako sa prejavuje a čo robiť?

Potravinová alergia u psov je reakcia, zvyčajne na potravinový proteín (ale alergénom môžu byť aj konzervačné látky a prísady), ktorá spúšťa reakciu imunitného systému. V tomto prípade sa telo z nejakého dôvodu rozhodne, že proteín je životu nebezpečný a začne s ním bojovať protilátkami. Alergie môžu vyvolať nasledujúce druhy bielkovinových potravín: kuracie mäso, mliečne výrobky, sója a kukurica.

Choroba psov- helmintóza, všetko čo o nej treba vedieť

Ako sa alergia prejavuje?

Alergia na jedlo sa prejavuje predovšetkým silným svrbením kože, najmä v oblasti uší a chvosta. Pes sa stáva nepokojným. U dlhosrstých psov nie je vždy možné zaznamenať primárne príznaky, pretože začervenanie je skryté pod srsťou. Preto je dôležité venovať pozornosť akýmkoľvek zmenám v správaní vášho domáceho maznáčika.

Ak nezasiahnete včas, pridajú sa ďalšie príznaky:

Pes začne pĺznuť a objavujú sa plešaté miesta, ktoré sa časom zväčšujú.
Koža sa zmení na červenú a objaví sa hnis.
V podpazuší a záhyboch sa objavuje ekzém.
V pokročilých prípadoch sa zo srsti šíri sladkastý nepríjemný zápach.
Môže sa vyskytnúť aj výtok z ucha a slzenie.
Mnoho majiteľov omylom začne liečiť svojho psa na blchy a kliešte. Ale žiaľ bezúspešne.

Diagnózu môže stanoviť iba veterinárny lekár, takže ak spozorujete zmeny v správaní vášho psa a objavia sa uvedené príznaky, návštevu veterinárnej ambulancie neodkladajte.

Potravinová alergia u psov
Zdroj foto: Depositphotos

Ako by mala vyzerať strava psa alergického na jedlo?

Na diagnostiku potravinových alergií sú zo stravy vylúčené všetky zdroje bielkovín. Namiesto toho môže domáce zviera dostať špeciálne krmivo, ktoré obsahuje hydrolyzovaný (štiepený) proteín. Hypoalergénne krmivo sa oplatí vybrať po konzultácii s veterinárnym lekárom.