Zeleninová záhrada v máji: Čo je potrebné spraviť?

zeleninová záhrada zdroj: pixabay.com

Irituje vás nekvalitná zelenina na pultoch supermarketov? Nevýrazná, bez vône, bez chuti…veď to poznáte. O motiváciu navyše venovať sa pestovaniu vlastnej zeleniny. Niet nad ten pocit, odtrhnúť si vlastnými silami vypestovanú zeleninu a vychutnávať si jej lahodnú sviežu chuť a profitovať z množstva vitamínov. Čo všetko potrebuje zeleninová záhrada v máji?

Nie je čas strácať čas, máj je mesiac ako ušitý na sadenie. Preto sa zásobte semiačkami, sadenicami a vernou krhlou na vodu a šup ho do záhradky! Dopingom vám budú teplé májové slnečné lúče.

Zeleninová záhrada v máji: Čo je potrebné spraviť?

Čo zasiať v máji?

Je množstvo druhov zeleniny, ktoré je možné zasiať v máji pod otvoreným nebom. Zistite poveternostné podmienky, najmä či nehrozia začiatkom mesiaca mrazy, v tomto prípade radšej so sadením počkajte. V máji sa odporúčajú výsevy paradajok, šalátu, čakanky, melóna, reďkovky, špenátu, skorého karfiolu, bazalky, mrkvy, fazule, zelenej fazuľky, petržlenu, zeleru či cukety. Semiačka umiestnite do správnej hĺbky, ponechajte dostatočnú vzdialenosť medzi rastlinami a riadkami a napokon pôdu dobre zalejte vodou.

Čo je vhodné presádzať v máji?

V máji je vhodná výsadba predpestovaných sadeníc melóna, uhoriek, baklažánu, papriky, ale tiež zeleru, paradajok, chilli papričiek či cukety. Nezabúdajte, aj v tomto prípade je dôležité udržiavať správne vzdialenosti medzi rastlinami a keď prácu skončíte, dostatočne zavlažujte pôdu.

Zavlažovanie

Pravidelne zavlažujte rastliny, najmä tie, ktoré ste práve zasiali či presadili. Riaďte sa podľa aktuálnych poveternostných podmienok a podľa počasia. Pamätajte, že ak je pôda príliš vlhká, môže zeleninu napádať hniloba a nebezpečné je aj keď je pôda príliš suchá.

radischen-1379656_960_720
zdroj: pixabay.com

Odstraňovanie buriny

Burina môže spôsobovať veľa problémov pre vašu zeleninu, najmä ak ide o práve zasiatu či práve naklíčenú. Burina konkuruje rastlinám zeleniny, berie im živiny aj priestor na správny rast. Odstrániť ju môžete okopávaním, no v blízkosti rastlín burinu radšej vyberajte rukami, aby ste sa vyhli poškodeniu koreňov.

4 tipy, aby vaša záhrada v máji krásne zakvitla

Opora

Niektoré druhy zeleniny postupne rastú a môžu potrebovať oporný bod, ktorý pomôže ich vertikálnemu vývoju. Paradajky či fazuľa sa vyvíjajú lepšie, ak sú ich stonky upevnené na oporné palice vložené pevne do pôdy v blízkosti koreňa rastliny. Dávajte pozor na umiestnenie palíc, príliš veľa dier by mohlo ohroziť zdravie koreňového systému.