Čo ničí vaše ruže? Toto platí na ich nepriateľov

čo ničí ruže? Takto sa prejavuje piliarka na ružiach. Zdroj foto: Naša záhradka.sk

Ako sa tešiť z krásnych kvetov? Poradíme vám tipy ako ochrániť ruže, ktoré ocení každý záhradkár.

Asi väčšina z vás nám dá za pravdu, že ruže sú kráľovné kvetov a bývajú pýchou mnohých kvetinových záhrad. Avšak často ich trápia viacerí škodcovia.

škodcovia ruží
Zdroj foto: Naša záhradka.sk

Piliarka drobná

Medzi najčastejších nepriateľov rastliny patria bezpochyby piliarky. Ak je vaša ruža napadnutá týmto hmyzom, začnú sa u nej objavovať poskrúcané listy. Proti tomuto škodcovi je najlepšie bojovať ešte počas jari. Dobre účinkuje postrek Karate, ktorý aplikujeme dvakrát. Prvý raz hneď po zistení a druhý raz po dvoch týždňoch. Ak sa problém opakuje i na budúci rok, znamená to, že vašej kráske nevyhovuje miesto. Napríklad môže byť v tieni pod stromom. Larvy piliarky dokážu prezimovať v pôde, preto myslite na prevenciu a problémom radšej predchádzajte.

Hrdza ružová

V prípade daždivého počasia sa na ružiach zvyknú objavovať hrdzavé škvrny. V tomto prípade ide o hrdzu ružovú. Keď sa táto choroba ruží rozšíri, môže spôsobiť opadanie všetkých listov. Bojovať proti tomu sa dá špeciálnym postrekom, ktorý treba aplikovať ihneď, ako problém na rastline zistíte.

Zber ovocia a zeleniny: Čo po jeho skončení?

Múčnatka

Medzi najčastejších ničiteľov našich ruží sa radí aj múčnatka. Prejavuje sa tak, že na listoch i púčikoch sa vytvárajú sivobiele povlaky. Keďže ide o hubové ochorenie, dá sa tomuto problému predchádzať. A to tak, že po zime z okolia ruží odstránite napadané lístie a iné nečistoty, ktoré by podporili šírenie zárodkov múčnatky a iných hubových chorôb.

Proti múčnatke sa dá bojovať nasledujúcimi receptami.

  • pripravte si žihľavový odvar, ktorý sa dá použiť aj na iné rastliny napadnuté múčnatkou. Jeden kilo žihľavovej vňate varíme 30 minút v 10 l vody. Potom necháme dva týždne kvasiť. Odvar treba pred aplikáciou zriediť s vodou v pomere 1:20.
  • ďalší spôsob je, že čerstvú vňať žihľavy zalejeme vodou a necháme fermentovať týždeň.

Čierne škvrny na listoch

Ide o najčastejší problém trápiaci kráľovné kvetov, ktorý sa prejavuje čiernymi fľakmi na listoch ruží. Pomôcť môže chemický postrek proti hubovým chorobám.