Čo ničí vaše ruže? Toto platí na ich nepriateľov

čo ničí ruže? Takto sa prejavuje piliarka na ružiach. Zdroj foto: Naša záhradka.sk

Ako sa tešiť z krásnych kvetov? Poradíme vám tipy ako ochrániť ruže, ktoré ocení každý záhradkár.

Asi väčšina z vás nám dá za pravdu, že ruže sú kráľovné kvetov a bývajú pýchou mnohých kvetinových záhrad. Avšak často ich trápia viacerí škodcovia.

škodcovia ruží
Zdroj foto: Naša záhradka.sk

Piliarka drobná

Medzi najčastejších nepriateľov rastliny patria bezpochyby piliarky. Ak je vaša ruža napadnutá týmto hmyzom, začnú sa u nej objavovať poskrúcané listy. Proti tomuto škodcovi je najlepšie bojovať ešte počas jari. Dobre účinkuje postrek Karate, ktorý aplikujeme dvakrát. Prvý raz hneď po zistení a druhý raz po dvoch týždňoch. Ak sa problém opakuje i na budúci rok, znamená to, že vašej kráske nevyhovuje miesto. Napríklad môže byť v tieni pod stromom. Larvy piliarky dokážu prezimovať v pôde, preto myslite na prevenciu a problémom radšej predchádzajte.

Hrdza ružová

V prípade daždivého počasia sa na ružiach zvyknú objavovať hrdzavé škvrny. V tomto prípade ide o hrdzu ružovú. Keď sa táto choroba ruží rozšíri, môže spôsobiť opadanie všetkých listov. Bojovať proti tomu sa dá špeciálnym postrekom, ktorý treba aplikovať ihneď, ako problém na rastline zistíte.

8 bylín pre kulinárov, ktoré môžete pestovať v tieni

Múčnatka

Medzi najčastejších ničiteľov našich ruží sa radí aj múčnatka. Prejavuje sa tak, že na listoch i púčikoch sa vytvárajú sivobiele povlaky. Keďže ide o hubové ochorenie, dá sa tomuto problému predchádzať. A to tak, že po zime z okolia ruží odstránite napadané lístie a iné nečistoty, ktoré by podporili šírenie zárodkov múčnatky a iných hubových chorôb.

Proti múčnatke sa dá bojovať nasledujúcimi receptami.

  • pripravte si žihľavový odvar, ktorý sa dá použiť aj na iné rastliny napadnuté múčnatkou. Jeden kilo žihľavovej vňate varíme 30 minút v 10 l vody. Potom necháme dva týždne kvasiť. Odvar treba pred aplikáciou zriediť s vodou v pomere 1:20.
  • ďalší spôsob je, že čerstvú vňať žihľavy zalejeme vodou a necháme fermentovať týždeň.

Čierne škvrny na listoch

Ide o najčastejší problém trápiaci kráľovné kvetov, ktorý sa prejavuje čiernymi fľakmi na listoch ruží. Pomôcť môže chemický postrek proti hubovým chorobám.