Chcete mať prísun vitamínov i počas chladných mesiacov? Prezradíme vám, čo pestovať v zimnom skleníku a tešiť sa tak z úrody i teraz, keď vonku je málo svetla a mínusové teploty.
Čo pestovať v zimnom skleníku a prečo môže byť vašou záhradníckou pýchou?
Zima síce zakrýva záhradu snehovou prikrývkou, no váš skleník môže byť miestom, kde život nikdy neprestáva. Predstavte si čerstvé šaláty na stole počas chladných mesiacov alebo voňavé bylinky, ktoré oživia zimné jedlá. Zimný skleník ponúka možnosť využiť príležitosť na pestovanie a každé ročné obdobie na maximum. Čo pestovať v zimnom skleníku a ako zabezpečiť bohatú úrodu i za sťažených zimných podmienok? Máme pre vás niekoľko praktických rád.
Čo pestovať v zimnom skleníku?
Nie všetky rastliny zvládnu zimu, no mnoho z nich je odolnejších, než by ste čakali. Tu je zoznam najlepších kandidátov na zimný skleník:
Listová zelenina
Šalát, špenát, rukola či mangold patria medzi odolných favoritov. Tieto druhy zeleniny nepotrebujú veľa tepla a rastú aj pri nižších nižších teplotách.
Koreňová zelenina
Koreňová zelenina ako mrkva, reďkovky alebo petržlen sú vhodné na pestovanie počas zimy. Tento druh zeleniny má tú výhodu, že rastie pomaly a znesie mierny pokles teplôt.
Bylinky
Rozmarín, tymian, mäta, kôpor, petržlen či koriander – tieto voňavé rastliny sú nenáročné na starostlivosť a dajú sa pestovať v kvetináčoch či priamo v pôde.
Skorá zelenina
Na zimné pestovanie sú ideálne aj cibuľka, cesnak alebo pór. Ich pomalý rast je kompenzovaný vysokou odolnosťou voči chladu.
Ružičkový kel
Ak máte skleník vybavený vykurovaním, môžete sa pustiť do pestovania ružičkového kelu. Vyžaduje síce viac starostlivosti, ale odmena v podobe vlastnej úrody je neoceniteľná.
Zemiaky
Vhodným kandidátom na zimný skleník sú i zemiaky. Pozor však, môžu byť náchylné na mráz, preto ak teplota klesne, treba skleník vykurovať.
Starostlivosť o rastliny v zimnom skleníku
Ak chcete, aby váš zimný skleník prinášal úrodu, treba rastlinám zabezpečiť optimálne podmienky. Tu sú kľúčové tipy na úspešné pestovanie:
1. Svetlo je základ
V zime je dôležité zabezpečiť ľahké osvetlenie. Investujte do LED osvetlenia, ktoré je energeticky úsporné a poskytne rastlinám potrebné spektrum svetla.
2. Teplota pod kontrolou
Nie všetky rastliny potrebujú rovnaké teplo, no väčšina zimných druhov znesie teplotu okolo 5-10 °C. Ak máte vykurovaný skleník, sledujte, aby teplota neklesla pod bod mrazu. V prípade nevykurovaného skleníka použite ochranné textílie alebo mulč na izoláciu.
3. Pravidelné vetranie
Aj v zime je potrebné skleník vetrať, aby nedošlo k vzniku plesní a hromadeniu vlhkosti. Stačí krátke vetranie počas slnečných dní.
4. Správna zálievka
Rastliny nepotrebujú v zime toľko vody ako v lete, pretože pomalšie rastú. Zalievajte ich mierne, no pravidelne, aby korene nevyschli. Skontrolujte, či voda neostáva na povrchu pôdy. To by mohlo viesť k hnilobe.
5. Kvalitná pôda
Pred zimou sa oplatí obohatiť pôdu o kompost alebo hnojivo s pomalým uvoľňovaním živín. Zabezpečte svojim rastlinám potrebné látky na pomalý, ale zdravý rast.
6. Ochrana pred škodcami
Aj v zime sa môžu objaviť škodcovia, ako sú vošky alebo roztoče. Rastliny preto kontrolujte pravidelne a v prípade potreby použite ekologické prostriedky na ochranu.
Tipy pre zimný skleník
Mulčujte pôdu: Vrstva slamy alebo kompostu udrží vlhkosť a zlepší izoláciu koreňov.
Použite termálne koberce: Ak nemáte vykurovanie, termálne koberce môžu pomôcť ochrániť rastliny pred prudkými poklesmi teplôt.
Vysaďte zmiešané druhy: Kombinácia rýchlo rastúcich druhov (šalát) a pomalších (mrkva) vám zaistí stálu úrodu.
Zimný skleník ako cesta k sebestačnosti
Pestovanie v zimnom skleníku je viac ako len hobby – je to spôsob, ako si užiť čerstvú zeleninu počas celého roka. Budete tak nezávislí od supermarketov a priblížite sa k sebestačnému životu. Ak zvolíte správne plodiny do skleníka a budete sa o ne vhodne starať, váš skleník sa stane oázou života aj v najchladnejších mesiacoch.
Tak na čo čakáte? Zima môže byť rovnako zelená ako jar – stačí otvoriť dvere vášho skleníka a pustiť sa do práce!