Čo potrebujú vaše chryzantémy? Pozor na tieto choroby

čo potrebujú vaše chryzantémy Zdroj foto: Pixabay

Keď ostatné kvety odkvitnú, tieto krásky kraľujú v záhradách. Zistite, čo potrebujú vaše chryzantémy.

Svojou farebnou škálou vedia potešiť takmer každého a prinášajú farby do zimných záhrad, ktoré sa chystajú na odpočinok. Reč je o chryzantémach, ktoré kvitnú nielen v odtieňoch žltej, oranžovej alebo bordovej, ale nájdete medzi nimi i biele, ružové, červené, tehlové, viacfarebné či fialové krásky.

Ako sušiť hortenziu, aby si zachovala farbu

Čo potrebujú vaše chryzantémy

Ak sa rozhodnete pestovať tieto jesenné krásky, najvhodnejším obdobím na ich výsadbu je druhá polovica mája až začiatok júna. Obľubujú dobre priepustnú pôdu, bohatú na živiny. Nič nepokazíte, ak do zeme primiešate malé množstvo piesku.

Zem by mala byť mierne kyslá s pH 5 a pol až 6 a pol. Po výsadbe chryzantémy dobre zavlažte. S prihnojovaním môžete začať po mesiaci.

Chryzantémy sa vám odvďačia zdravým rastom, ak ich nebudete pestovať na jednom mieste viac sezón po sebe. Po troch až piatich rokoch by ste tieto rastliny mali rozdeliť na dva trsy a presadiť na nové miesto. Najvhodnejšie obdobie je na jar. Pri jesennom vysádzaní sa často stáva, že chryzantémy zamrznú.

Pri vysádzaní treba dodržať rozostup medzi jednotlivými kvetmi, najmenej 25 centimetrov.

Najčastejšie choroby chryzantém

Chryzantémam škodí veľmi horúce počasie počas leta. No rovnako aj dlhotrvajúci dážď. Počas daždivého leta ich môžu ohrozovať hubové choroby. Najčastejšou z nich je napríklad septóriová škvrnitosť listov, ktorá sa prejavuje hnedými škvrnami na listoch. V boji s týmto ochorením môže  pomôcť pravidelný postrek prípravkami na to určenými. Ďalším problémom, ktorý hrozí chryzantémam je biela hrdza. Je veľmi nebezpečná, lebo zničí celú rastlinu. Na rastlinách sa môžu objaviť aj vošky.