Mrazenie ovocia: Čo treba vedieť?

Mrazenie ovocia Mrazenie ovocie je najjednoduchší a najrýchlejší spôsob konzervovania. Zdroj foto: Pixabay.com

Ak chceme, aby si ovocie uchovalo čo najviac živín, treba myslieť pri mrazení na nasledujúce skutočnosti. Ako na mrazenie ovocia?

Mrazenie je najjednoduchší a najrýchlejší spôsob konzervovania ovocia, zeleniny a mäsa, ako aj rozličných potravín, polotovarov a hotových jedál. Mrazené ovocie si uchová vôňu a chuť čerstvého ovocia až do odmrazenia. Spracúvame ho takisto ako surové ovocie.Keď chceme, aby si uchovalo čo najviac živín, treba myslieť na niekoľko zásad.

Mrazenie ovocia: základné zásady

  • Mrazíme vždy len čerstvé, bezchybné, nenahnité ovocie.
  • Ovocie je najvhodnejšie zmrazovať hneď po obratí.
  • Drobnejšie plody ovocia mrazíme celé, veľké ovocie ľubovoľne pokrájame na plátky, dieliky a podobne (podľa toho, ako ho po rozmrazení chceme upotrebiť).
  • Rozmrazené ovocie musíme hneď zúžitkovať, nikdy ho nesmieme znova zmrazovať.
Ovocie zmrazujeme do plastových téglikov
Ovocie zmrazujeme do plastových téglikov. Zdroj foto: Pixabay.com
  • Niektoré ovocie môžeme pred zmrazením popresýpať jemným kryštálovým cukrom. Týmto spôsobom zmrazené ovocie sa hodí na priamu konzumáciu alebo s pridaním kyseliny citrónovej, prípadne citrónovej šťavy na prípravu šalátov. Na jeden kilogram ovocia pridáme asi 250 g jemného kryštálového cukru. Ovocie popresýpané cukrom necháme postáť asi 15 minút, potom ho zľahka premiešame a naplníme do vodotesných obalov, ako sú napríklad mikroténové vrecúška, tégliky z jogurtov, špeciálne misočky a škatule z plastickej látky, ktoré sa používajú pri mliečnych výrobkoch, mrazených krémoch a podobne.
Postup, ako pripraviť nechtíkovú masť
  • Na zmrazovanie ovocia nikdy nepoužívame sklené poháre alebo iné podobné nádoby.
  • Naplnené mikroténové vrecúška pevne zaviažeme tenkým špagátom alebo gumičkou, tégliky a misočky dobre uzavrieme vrchnákom.
  • Obaly plníme čo najvyššie pod vrchnák, aby do obalu vniklo čo najmenej vzduchu. Musíme však dať pozor, aby sme ich nepreplnili, pretože pri mrazení sa zväčší objem a obal by sa mohol poškodiť.
  • Tégliky a misočky po vyprázdnení obsahu dobre umyjeme, vyutierame dosucha a necháme otvorené, aby sa z nich odstránil pach z predošlého ovocia či zeleniny.
  • Ešte pred zmrazovaním dobre očistené ovocie umyjeme a necháme osušiť. Potom ho rozdelíme na menšie alebo väčšie dávky, naplníme do pripravených vhodných obalov, dobre uzavrieme a dáme zmraziť do mrazničky.