Čo treba vedieť o skladovaní kompótov

Ako skladovať kompóty Zdroj foto: Naša záhradka.sk

Ako zistiť, či sa vám zaváranina podarila a na čo treba dbať pri jej skladovaní? Stačí dodržať niekoľko pravidiel pri skladovaní kompótov.

Ak ste sa rozhodli uschovať si kompóty na dlhší čas, treba myslieť na niekoľko vecí. Najskôr sa uistite, že kompót sa vám vydaril a viečko dobre sedí.

Zistíte to po vychladnutí zaváraniny.  Dobre prisaté viečko musí byť preliačené dovnútra, pri poklepe nesmie dunieť a nesmie sa dať otočiť. Viečko so závitom musí byť po sterilizácii preliačené dovnútra, pri poklepe takisto by nemalo dunieť a nesmie sa dať otočiť.

Čo s kompótom, ktoré nemá dobre prichytené viečko? Môžete ho opäť zavariť, ale iba vtedy, ak sú plody v ňom dostatočne tvrdé. Odstráňte dôvod, prečo viečko dobre nesedí a znovu sterilizujte. Tentoraz už kratší čas. Inak kompót čo najskôr spotrebujte.

Ako sa robí sterilizovaná cvikla. Tu je všetko, čo treba vedieť

Pred uskladnením kompótov by sa mali poháre a viečka umyť vodou a do sucha utrieť. Podľa potreby ich označte napríklad dátumom, dĺžkou sterilizácie, zložením nálevu a podobne, aby ste získané skúsenosti mohli uplatniť nabudúce.

Zelenina a ovocie: Aby boli s deťmi kamoši!

Kompóty poukladajte do vhodných regálov, ktoré sú umiestnené v chlade a tme, pretože teplo a svetlo urýchľujú chemické procesy, ktoré aj keď pozvoľna v kompóte prebiehajú .

Na začiatku skladovania je potrebné kompóty čo najčastejšie prehliadať, aby sa vylúčili kvasiace procesy a plesnivenie a včas odhalili kaziace sa zaváraniny.