Zdroj: pixabay.com
V poslednej dobe mnohí odborníci v snahe mať ekologickejšiu záhradu odporúčajú výsadbu odolnejších rastlín. Ak hľadáte odpoveď na otázku, čo znamená pojem „rastliny odolné voči chorobám“, ste na správnom mieste.
Záhradkári sa počas pestovania svojich rastlín mnohokrát stretávajú s množstvom škodcov a ochorení, ktoré môžu zničiť ich úrodu. Často sa v boji s týmito problémami požívajú pesticídy, fungicídy a iné prostriedky, ktoré môžu škodiť životnému prostrediu. Preto mnohí odborníci odporúčajú vsadiť na prevenciu, napríklad prostredníctvom výsadby odolnejších rastlín. Čo znamená pojem „rastliny odolné voči chorobám“? Odpoveď nájdete v našom článku.
Prvá vec, ktorú treba pochopiť, je, že odolný voči chorobám neznamená imúnny. Rastliny s vysokou úrovňou odolnosti voči chorobám na určité druhy patogénov môžu stále trpieť týmito chorobami a v dôsledku toho môžu byť vystavené strate produktivity.
Úroveň odolnosti rastlín voči chorobám sa bude líšiť v závislosti od celkového zdravotného stavu a podmienok rastu. Rovnako ako v prípade ľudí. Aj keď disponujete prirodzenou vysokou imunitou proti bežnému nachladnutiu, ak nemáte dostatok spánku, stravujete sa nezdravo a ste málo na čerstvom vzduchu, vaša prirodzená imunita bude pravdepodobne takýmto stresom narušená.
Preto, keď si prečítate výraz „odolný voči chorobám“, znamená to, že u rastlín pestovaných v ideálnych podmienkach bude menej pravdepodobné, že sa u nich prejavia príznaky konkrétnych chorôb. Nie je to však záruka, že zanedbané rastliny tieto choroby nedostanú.
Aj naďalej platia všetky ďalšie odporúčania pre ekologickú záhradu:
Aj keď je takáto rastlina snom mnohých záhradkárov, žiaľ, je to iba sen. Niektoré rastliny sa zdajú byť chorobami všeobecne menej ohrozené, ale často to nie sú plodiny, ktoré chcete pestovať. V skutočnosti sa veľa z týchto rastlín, ktoré sú všeobecne odolné voči chorobám, považuje za burinu.
Pri výbere rastlín odolných voči chorobám sa musíte ubezpečiť, že sú osobitne odolné voči chorobám, ktoré vo vašom prostredí prevládajú. To znamená, že si treba pred výsadbou zistiť (napríklad u okolitých pestovateľov), ktoré patogény vo vašom regióne môžete očakávať.
Sladké zemiaky si rýchlo získavajú obľubu aj u nás. Nečudo. Majú množstvo výhod, ktoré sa oplatí…
V súčasnosti rastie trend používať viac ekologické hnojivá. Sú rovnako účinné ako tie chemické? Poďme si…
Poradíme vám, ako sa starať o zamiokulkas. Táto nenáročná rastlina predsa len potrebuje niekoľko vecí,…
Ak sa vám stalo, že ste sa tešili na sladké čerešne zo svojej záhrady, no…
Pestovanie jahôd je obľúbenou činnosťou mnohých záhradkárov. Prinášame vám cenné tipy, ako sa tešiť z bohatej…
Zistite, ako sa zbaviť slimákov v záhrade pomocou overených tipov od skúsených záhradkárov. Prírodné riešenia,…