4 výborné spôsoby, ako mať ekologickejšiu záhradu

4 výborné spôsoby, ako mať ekologickejšiu záhradu Dekorácie zo starého nábytku, zdroj foto: diyproject.com

V súčasnosti počúvame z každej strany, aby sme si svoje prostredie chránili. Aktívni môžete byť aj vy. Spoznajte 4 výborné spôsoby, ako mať ekologickejšiu záhradu.

Chcete byť aj vy ekologickejší? Keďže si mnohí z nás čoraz viac uvedomujú vplyv, ktorý máme na životné prostredie, niet divu, že práve teraz ide o rastúci trend. Každý z nás môže priložiť ruku k dielu a niečo urobiť preto, ako mať ekologickejšiu záhradu. A tým sa pričiniť o čistejšie prostredie.

Existuje veľmi veľa spôsobov, ako na to. Najdôležitejším cieľom je znížiť množstvo odpadu, ktorí produkujete. Dá sa to i takýmito spôsobmi.

Recyklujte starý nábytok a iné veci

Využitie starých vecí namiesto kúpy nových je najjednoduchší spôsob, ako mať ekologickejšiu záhradu. Priznajte si, väčšina z nás vyhadzuje starý nábytok, ktorý by sa dal recyklovať alebo znovu použiť. Len si predstavte to množstvo, ktoré končí na skládke! A pritom mnoho starých alebo nepotrebných kúskov je možné v záhrade dobre využiť.

Úložné boxy, rebríky, staré šuplíkové skrinky, umývadlá, vane, toaletné misy a dokonca aj staré debničky na potraviny je možné opätovne použiť a recyklovať. Dajú sa použiť na zavesenie rastlín, vytvorenie kvetináčov, uskladnenie záhradníckeho náradia alebo ako záhradné dekorácie. Tieto veci možno tiež použiť na vytvorenie domovov divokej zveri v okolí vašej záhrady, napríklad biotopov pre ježkov a vtákov. Môžete si postaviť vtáčiu búdku či vytvoriť domov pre ježka.

8 rád, ako zlepšiť život v roku 2021

Zalievajte šetrne

Voda je ďalšou položkou, s ktorou sa niekedy veľmi plytvá. Zalievanie rastlín, používanie postrekovača na trávnik alebo napúšťanie bazéna môže prekvapivo zvýšiť vašu spotrebu tejto vzácnej tekutiny. Našťastie existuje niekoľko jednoduchých spôsobov, ako šetriť a opätovne používať vodu vo vašej záhrade. Medzi vynikajúce nápady na ekologickejšiu záhradu patrí zbieranie dažďovej vody, polievanie v chladnejších časoch dňa, aby sa minimalizovalo odparovanie, a polievanie rastlín síce dôkladne, ale menej často.

Z dlhodobého hľadiska môže opätovné použitie dažďovej vody pomôcť tiež ušetriť na nákladoch na vodu, takže ponúka viac výhod ako iba ekologický prístup k použitiu vo vašej záhrade. Existuje veľa možností, ako zachytávať dažďovú vodu. O niektorých sme hovorili tu.

Pestujte vlastnú zeleninu

Aj tým, že sa snažíte vypestovať vlastnú zeleninu a odmietate tak nákup produktov, ktoré nepochádzajú z udržateľných zdrojov, pomáhate životnému prostrediu. Aby ste si mohli úspešne vypestovať svoje vlastné plodiny, je dôležité vedieť, ktorej zelenine sa darí vo vašom prostredí a kedy treba zasadiť semená, aby ste svojim plodinám poskytli najlepšiu šancu na úspešný rast. Ak so záhradkárčením iba začínate, vyskúšajte najskôr pestovať menej náročné rastliny, napríklad zemiaky, cukety, fazule a šalát. Aj malá časť vo vašej záhrade stačí na vytvorenie vlastného zeleninového záhona.

Kompostujte

Ďalším užitočným spôsobom, ako praktizovať udržateľné záhradníctvo, je kompostovanie. Namiesto nákupu hnojív môžete recyklovať svoje potraviny a odpad a vytvoriť si vlastnú organickú verziu zadarmo. Pri zveľaďovaní záhrady je možné do koša na kompost pridať množstvo záhradného odpadu, napríklad lístie, pokosenú trávu a odkvitnuté časti kvetov. Využívanie kuchynského a záhradného odpadu na kompostovanie je jedným z najekologickejších spôsobov nakladania s domovým odpadom.

Výroba vlastného kompostu vám tiež ušetrí peniaze, pretože zníži množstvo hnojiva, ktoré si musíte kúpiť. Na rozdiel od niektorých iných záhradných aktivít nemá kompostovanie každý rok stanovený čas; dá sa to robiť po celý rok, kedykoľvek je potrebné odpad zlikvidovať.