Toto je 5 škodcov šalátu: Buďte na ne pripravení

Toto je 5 škodcov šalátu: Buďte na ne pripravení Zdroj foto: Pexels

Rovnako ako človek miluje túto listovú zeleninu, vyhľadáva ho aj hmyz či bylinožravce. Pozor na týchto 5 škodcov šalátu, ktorí sa tiež tešia na šalátovú sezónu ako vy. 

Slimáky a sliziaky

Títo obyvatelia záhrady patria určite medzi 5 škodcov šalátu. Niekedy sa oň vôbec nepodelia a krátko po vzídení tejto chutnej zeleniny vám zostane po nej len obhryzený pahýľ, ktorý iba naznačuje, že tam niekedy nejaká zelenina bola. Spôsobov, ako bojovať so slimákmi a sliziakmi je niekoľko. O niektorých sme si hovorili tu.

Vtáky

Vtáky robia problém najmä pestovateľom ovocných stromov, ako sú napríklad čerešne. No niektoré druhy si dokážu pochutnať aj na vašom hlávkovom šaláte. Najmä na mladých sadeniciach. Ak ste niekedy videli, že vaše sadenice šalátu sú vytiahnuté zo zeme a nevyzerajú príliš k svetu, je za tým možno zvedavý vták. Niekedy si pochutná aj na listoch. Ak máte tento problém, použite sieťku na vtáky.

Húsenice a vošky

Ak existuje zelenina, ktorú tento hmyz nemá rád, radi by sme o nej počuli. Šalát je pre húsenice obzvlášť atraktívny. Pomôcť môžu správne aplikované postreky, ktoré treba opakovať podľa návodu na obale.

Vysoká zver

Nie každý má šťastie, že žije v oblasti, kde sa divá vysoká zver nedostane. Tí z vás, ktorí majú svoju skúsenosť so srnkami, pravdepodobne nič nevyčítajú poľovníkovi, ktorý zastrelil Bambiho mamu. Ak chcete zabrániť prístupu vysokej zvery na pozemok, budete musieť žiaľ investovať do dobrého a najmä pevného oplotenia.

Mágia na svätého Jána: Aké boli tajomstvá našich predkov?

Ucholaky

Ucholaky napriek svojej strašnej povesti, patria neodmysliteľne k záhrade. Nájdete ich všade tam, kde sú sladké plody. No nepohrdnú ani vašim hlávkovým šalátom. Najväčšie škody môžu urobiť na mladých sadeniciach, ktoré môžu zničiť tak, že sa z toho nespamätajú.

Ucholaky sa dajú z vašej záhrady odstrániť aj bez chemikálií. Vezmite si niekoľko nepotrebných kvetináčov a zaplňte ich starými novinami. Nechajte ich cez noc a ráno opatrne vložte kvetináče do vedra s mydlovou vodou. Ucholaky, ktoré cez noc padli do kvetináčovonovinovej pasce majú jednoducho smolu.