Liečivý levanduľový olej: Pripravte si ho doma

Liečivý levanduľový olej: Pripravte si ho doma Zdroj: Pixabay.com

Tento olejový výluh zo známej bylinky má množstvo priaznivých účinkov. Pripravte si liečivý levanduľový olej doma, aby ste ho mali vždy po ruke.

Levanduľový olej pôsobí do hĺbky a preto býva veľmi účinný. O jeho prospešných benefitoch na naše zdravie sme hovorili v predchádzajúcom článku. Dnes vám prezradíme, ako si ho pripraviť doma.

Recept na liečivý levanduľový olej

Na prípravu použijeme len také množstvo kvetov levandule, aby boli celé zaliate olejom. Môžeme použiť aj sušenú drogu. Levanduľu plníme do tmavej fľaše so širokým hrdlom, zalejeme olivovým alebo slnečnicovým olejom a fľašu uzavrieme. Olej musí byť čerstvý a nie zožltnutý.

I. Liečivá moc byliniek: Čo všetko sa dá zbierať?

Fľašu postavíme na tmavé miesto a vylúhujeme pri izbovej teplote asi dva týždne. Získaný voňavý olej scedíme cez plátno a aj rastlinné zvyšky dobre vytlačíme, pretože ponechané v oleji môžu spôsobiť jeho skazenie. Prípravok uskladňujeme v tmavej fľaši. Trvanlivosť levanduľového oleja je však obmedzená. Preto si pripravíme vždy len množstvo, ktoré môžeme spotrebovať do 2-3 mesiacov. Olej si pritom rozdelíme do menších tmavých po hrdlo naplnených fľaštičiek. Tým sa jeho trvanlivosť predĺži.

Okrem oleja sa z levandule dá vyrobiť množstvo prospešných výrobkov, ako sú napríklad relaxačné vankúše, obklady na oči či liečivá masť.