Máte radi levandule? Rozmnožte si ich sami doma

Máte radi levandule Zdroj foto: Pexels

Levandule, tento obľúbený voňavý kvet môžete mať aj vy vo vašej kvetinovej záhrade. Prezradíme vám, ako sa dá rozmnožovať.

Máte radi levandule a chcete ich mať doma? Väčšinou musí ísť človek do obchodu a kúpiť si ich. Pokiaľ nechcete príliš míňať, môžete si vaše levandule rozmnožiť. Dá sa to celkom ľahkým spôsobom.

Kúpte si iba jednu rastlinu a tá vám bude úplne stačiť, aby ste si ich mohli rozmnožiť zadarmo. Z jednej jedinej levandule budete mať až päť.

Spoznajte päť druhov netradičných tulipánov
ako rozmnožiť levanduľu
Zdroj foto: Pexels

Ako rozmnožiť levanduľu

Spôsob rozmnožovania odrezkami je rýchlejší a lepší spôsob ako zo semienka. Aspoň nemusíte čakať dlho a dúfať, či vám semienko vôbec vyklíči.

Zo zdravej, krásne vyvinutej rastliny odrežte asi 8-10 centimetrov dlhé vrcholky výhonkov. Získate tak 10-centimetrové končeky, ktorým upravte spodky. Odstráňte im prebytočné listy, aby odrezok nezačal hniť.

Na rýchle zakorenenie použite urýchľovač zakoreňovania. Odrezky namočené v tomto stimulátore rastu napichajte do črepníkov alebo do starej misky. Zakoreňovanie potrebuje častejšie zalievanie a svetlé miesto. V zime skryte rastlinky do tepla.

Liečivé účinky levandule

Účinky levandule sa hojne využívajú v kozmetike, pretože kvety levandule majú liečivý, dezinfekčný a prekrvujúci účinok na pokožku. Používajú sa na ošetrovanie nečistej pleti a podporuje hojenie rán. Okrem toho levanduľový olej dokáže utíšiť panický strach a uvoľnenie dýchacích ciest. Možno ho inhalovať aj počas astmatického záchvatu alebo bezprostredne po ňom.

Levanduľa okrem toho pomáha pri nespavosti, upokojuje nervový systém, utlmuje bolesť. Účinkuje aj pri bolestiach hlavy a migrénach.

Táto liečivá rastlinka zlepšuje trávenie a je dobrá pri plynatosti. Podporuje správne fungovanie pečene a znižuje krvný tlak. Levanduľa navyše zbavuje váš organizmus nadbytočnej vody a zmierňuje kašeľ.