Sud na dažďovú vodu: Tip, ako si ho zaobstarať

sud na dažďovú vodu Zdroj foto: Pixabay

Chcete doma ušetriť pri polievaní? Využite sud na dažďovú vodu. 

Efektívny spôsob, ako ušetriť pitnú vodu je zaobstarať si sud na dažďovú vodu. Vyberte vhodné miesto v záhrade alebo blízko domu, kam sud umiestnite. Na jeho inštaláciu budete potrebovať tento materiál:

Dažďový sud, vŕtačku, čap, gumené a kovové podložky, vodotesný tmel, hadicovú svorku, pílu na kov alebo nôž, meraciu pásku, ceruzku, terénnu tkaninu, odkvapovú rúru a textíliu.

Záhradu môžete zalievať aj dažďovou vodou, ktorá je pre rastliny najlepšia, pretože obsahuje minerály a živiny, ktoré potrebujú.

sud na dažďovú vodu
Zdroj foto: Pixabay

Ako nainštalovať dažďový sud

Najlepšie umiestnenie sudu je priamo pod odkvapovou rúrou, kde ho položíte na rovný, vyvýšený povrch. Využiť pritom môžete tehly alebo cementové bloky. Sud položte bokom na zem tak, aby ste do neho vyvŕtali otvor smerom dnu, na stranu. Pridajte k hrdlu kovové aj gumové podložky. Okolo gumovej podložky naneste vodotesný tmel a vložte ho do sudového otvoru, kde ho na 20 sekúnd pridržte.

Na druhý koniec hrdla pridajte gumovú a kovovú podložku. Niekto pridáva aj hadicovú sponu, hlavne ak sú silné búrky. Vďaka tomu sa hrdlo nebude hýbať a vydrží.

Vyrežte vstupný otvor na vrchu. To je miesto, kam bude smerovať odkvap. Na vytvorenie otvoru môžete použiť pílu na kov alebo nôž.

3 tipy, ako odlákať psa zo záhrady

Sud počas leta chráňte pred hmyzom

Na záver si prichystajte textíliu. Nastrihajte ju tak, aby sa zmestila nad dažďový sud.  Tkaniva zabráni komárom a inému hmyzu preniknúť dnu a naklásť vajíčka. Veko suda nadvihnite a položte ho na otvorený dažďový sud. Následne veko zakryte. Látka by na sude mala z bokov trocha vyčnievať. Odkvap následne zrežte tak, aby ste  ho umiestnili do dažďového suda. Spojovaciu trubicu pripojte k portu a vložte ju do dažďového suda. Teraz vyskúšajte systém tak, že z rebríka nalejte do žľabu vodu. Vždy dbajte na to, aby niekto držal rebrík a sledujte, čo sa bude diať s vodou.

Ak voda neprenikne až do dažďového suda, znamená to, že sa upchal otvor v žľabe alebo v odkvape.

Celá inštalácia dažďového suda by vám nemala zabrať viac ako jednu hodinu.