10 tipov pre zimné kompostovanie, ktoré treba vedieť, I.

10 tipov pre zimné kompostovanie Zdroj foto: Pixabay

Nazdávate sa, že počas zimných mesiacov sa nedá kompostovať? Ste na omyle. Zistili sme za vás 10 tipov pre zimné kompostovanie.

10 tipov na kompostovanie počas zimy

Niektorí z vás sa nazdávajú, že chladné počasie zastaví kompostovanie, ale to nie je pravda. Zimné kompostovanie sa dá realizovať aj počas zimných mesiacov. Avšak bude tu niekoľko odlišností. Keď teploty klesnú, musíte zvládnuť niekoľko vecí.

Našťastie ste na správnom mieste, aby ste sa naučili všetko, čo potrebujete vedieť.

1. Zistite, čo môžete a nemôžete kompostovať

Či už máte skúsenosti s kompostovaním alebo nie, vždy je dobré pripomenúť si, čo môžete a čo nemôžete použiť na váš kompost. Väčšina vecí, ktoré vyhodíte do zimného kompostovacieho koša, je možné používať celoročne.

Medzi najvhodnejšie položky, ktoré môžete do kompostu pridať, patria:

  • Zvyšky rastlín
  • Čajové lístky
  • Odrezky trávy
  • Kávová usadenina
  • Ovocné šupky a kôra
  • Kávové filtre
  • Noviny
  • Vaječné škrupiny
  • Nastrúhané listy

Fakt, na ktorý treba myslieť počas zimného kompostovania, je skutočnosť, že nízke teploty spomaľujú proces rozkladu. Preto, keď pridávate na kompost ďalšie prísady, mali by byť čo najmenšie, aby sa rozklad urýchlil. Napríklad skúste nadrobno posekať zvyšky jedla, rozdrviť škrupiny a nastrúhať listy, aby sa dali ľahšie rozložiť.

2. Vyvážte pomer dusíka a uhlíka

Aby bol kompost prospešný pre vaše rastliny, je potrebné nájsť správnu rovnováhu medzi zelenými (dusíkatými) a hnedými (uhlíkovými) materiálmi, ktoré dáme na kompost. Nájsť dusíkaté materiály je ľahké – väčšina položiek, ktoré pochádzajú z vašej kuchyne, budú bohaté na dusík ( vňať, zvyšky rastlín, šupky a podobne), ale v prípade uhlíkového materiálu to bude najmä v zime ťažšie.

Najbežnejším zdrojom uhlíkových materiálov je záhradný odpad, napríklad sušené listy, slama a vetvičky, ktoré sú však v zime často pokryté snehom. Riešením je, že všetky listy, ktoré pohrabete na záhrade, nedáte na kompost naraz, ale zabalíte ich odpadových čiernych vriec. Vďaka tomu získate na celú zimu kompostovací materiál, ktorý zimný kompost potrebuje, aby zostal aktívnym aj v chladnom počasí.

Druhy maštaľného hnoja plus jeho využitie v záhrade

3. Pripravte si materiál na kompostovanie vopred

Aby bolo kompostovanie v zime úspešné, mali by ste mať pripravený aktívny materiál bokom. To preto, aby bol zabezpečený na komposte stály proces rozkladu, pri ktorom vzniká teplo, a to aj pri nízkych teplotách.

Ak je to možné, uistite sa, že kompost je na každej strane vysoký aspoň 150 cm. To umožňuje zadržať dostatok generovaného tepla.