Zimný rez: 8 rastlín, ktoré treba v zime orezať

Zimný rez: 8 rastlín, ktoré treba v zime orezať Zdroj foto: Depositphotos

Strihanie je súčasťou starostlivosti o rastliny, musíte však dbať na to, aby ste strihali v správnom období. Niektoré rastliny vyžadujú zimný rez, keď sa ukladajú na spánok. 

Zimný rez pomáha rastlinám, aby sa zamerali na tvorbu kvetov a plodov, keď sa objavia na jar. Udržuje tiež zdravý tvar a znižuje riziko vzniku chorôb.

Poďme sa pozrieť na to, ktoré rastliny treba v zime orezávať a ako to robiť správne:

1. Vinič

Najlepšie obdobie na orezávanie viniča hroznorodého je v decembri alebo januári. Zrežte vinič späť na hlavné rameno, ktoré ste vybrali na rast pozdĺž podporného systému. Je nevyhnutné, aby ste vinič strihali iba v zime, keď spí, pretože rany po reze budú v období vegetácie krvácať.

2. Maliny, ktoré rodia na jeseň

Je dôležité zabezpečiť, aby ste v zime orezávali iba maliny, ktoré rodia počas jesene, a nie jarné plody. Výhonky môžete rezať až niekoľko centimetrov nad zemou. Február je ideálnym mesiacom na rez malín. Pomáha to povzbudiť vašu rastlinu, aby vyháňala výhonky, ktoré na jeseň prinesú ovocie.

Zimný rez: 8 rastlín, ktoré treba v zime orezať
Zdroj foto: Depositphotos

3. Figovník

Ak žijete v oblastiach južného Slovenska, kde je možné pestovať figovník, bude potrebné na strome vykonať zimný rez. Figové stromy sa najlepšie strihajú v decembri alebo januári, keď sú stromy hlboko v pokoji. Ak drevinu orezávate mimo tento čas, rany po reze krvácajú. Pri orezávaní figovníka nezabudnite na rovnomerne rozmiestnenie vetiev. Potom odstráňte všetky vetvy, ktoré idú mimo požadovaný tvar.

Posilnite si imunitu s rastlinami z vašej záhrady

4. Vistéria

Tieto rastliny sú veľkými horolezcami, takže ich zvyčajne musíte dvakrát ročne prerezávať. Najlepšie je orezávať ich v decembri a júni alebo júli. Dvojnásobný rez podporuje kvitnutie tohto kríku. Počas zimného rezu vistérii zastrihnite všetky bočné výhonky späť do tretieho alebo štvrtého púčika. Keď v lete orezávate, všetky výhonky zrežte na niekoľko centimetrov.

5. Ruže

Určité druhy ruží môžu byť ostrihané aj v zime (najmä kríčkové), no buďte opatrní. Najlepšie je urobiť to koncom leta. Cieľom zimného rezu ruží je skrátiť  tenké, slabé stonky a zanechať po sebe asi šesť hrubých zdravých výhonkov. Odstráňte tiež všetky bočné výhonky.

Snažte sa vyrezať dovnútra rastúce vetvy, aby si navzájom neprekážali. Nechajte ružový ker nie vyšší ako 45 – 120 centimetrov, v závislosti od odrody.

6. Jablká a hrušky

Najlepší čas na orezávanie jabloní a hrušiek je od novembra do polovice marca. Vaším cieľom je podporiť tvorbu plodov pri zachovaní klasického tvaru koruny vášho stromu. Mali by ste odrezať všetky výhonky v spodnej časti stromu, rovnako ako suché, choré alebo poškodené konáre.

7. Opadavé kry

Ak máte na pozemku listnaté kry, najlepší čas na ich orezávanie je zimné obdobie. Mali by ste odstrániť akékoľvek poškodené alebo choré drevo, ako aj všetky konáre, ktoré sa krížia, pretože to môže spôsobiť poranenie kríka pri veternom počasí.

Pre listnaté stromy a kríky sa uprednostňuje zimné rezanie, pretože keď sa rastlina zbaví listov, máte lepší prehľad, ktoré konáre treba odrezať. Rovnako tiež strom produkuje menej miazgy.

8. Ovocné kríky

Ak na vašom pozemku rastú čierne ríbezle, čučoriedky, egreše alebo červené ríbezle, mali by ste ich v zime zrezať. Vaším cieľom pri zimnom reze ovocných kríkov je odstrániť staré drevo a vytvoriť čo najlepší tvar. Týmto spôsobom zanecháte zdravé, mladé vetvy, ktoré každoročne produkujú bohatú úrodu.