Vhodné tvary a materiály pre malé moderné záhrady

Vhodné tvary a materiály pre malé moderné záhrady Zdroj foto: Depositphotos

Minimalistická výstavba moderných domov často nemyslí na veľké záhrady. Prezradíme vám vhodné tvary a materiály, ktoré sa hodia na pozemok menších rozmerov.

V súčasnosti aj najmä kvôli cene nehnuteľností si veľa majiteľov nemôže dovoliť veľké záhrady. Domy sú stavané mnohokrát v radovej zástavbe. Čo sa dá robiť na malom priestore záhrady moderných domov? Ak zvolíte vhodné tvary a materiály, nemusí to zostať iba pri trávniku či plochách vysypaných štrkom.

Šikovné nápady na skalky pre malé rastliny

Ako zariadiť modernú záhradu

Väčšina moderných záhrad má jednoduché geometrické tvary, ako je napríklad obdĺžnik, štvorec či kruh. Trávnik v takejto záhrade pôsobí elegantne a tiež ľahko sa udržiava. Pekne vyznie, ak trávnik striedate s vysypanou plochou kameňom, štrkom či s drevenou terasou.

Súčasný trend – vyvýšené záhony

Tento typ záhonu je trendom, pretože ponúka viacero výhod. Šetrí priestor, jeho údržba je menej náročná a navyše vyzerá veľmi esteticky. Na vyvýšené záhony nemusí byť použité iba drevo. Práve v modernej záhrade použite kov. Ostré hrany zjemnite okrasnými trávami, levanduľou či inými peknými trvalkami.

Vhodné tvary a materiály pre malé moderné záhrady
Zdroj foto: Depositphotos

Aké materiály vybrať do modernej záhrady

Pri výbere materiálu treba prihliadať na celkový vzhľad domu a už použité materiály pri stavbe terasy, chodníkov a iných prvkov na vašom pozemku. V modernej záhrade sa nebojte použiť kameň, teplé drevo, corten, drsný betón či makadam. Pekne pôsobia aj prírodné okruhliaky.

Aké kvetiny si vybrať do modernej záhrady

Pri minimalistických záhradách platí obzvlášť pravidlo, že menej je viac. Napríklad pri kvetinovom záhone skombinujte len dve farby, ktoré doplníte odtieňmi zelenej. Kvety v bielej a fialovej farbe môžete oživiť okrasnými trávami. Myslite tiež na obdobie kvitnutia, ktoré je potrebné zohľadniť pri výbere. Trvalky vysádzajte od seba 30 x 30 cm. Záleží však od konkrétnej rastliny a jej potrieb.

Ak chcete do svojej modernej záhrady vniesť čaro vidieckych trvaliek, v ďalšom článku vám prezradíme, ktoré z nich vyniknú na takmer každom pozemku.