Jesenná výsadba: Aký čas je pre sadenie najvhodnejší

Jesenná výsadba: Aký čas je pre sadenie najvhodnejší Zdroj foto: Depositphotos

Predtým, ako sa rozlúčime so záhradou, je čas plánovať jar. Jesenná výsadba je pre niektoré rastliny ideálna, len musíme odhadnúť správný čas výsevu.

Či už zažijeme slnečnú alebo zasneženú zimu, mnohým semenám nevadí čakať, kým chladné obdobie pominie, aby mohli vyklíčiť. Jesenná výsadba je teda pre niektoré rastliny ideálna. Kedy však siať semená, aby sme mohli budúci rok obdivovať nádherné kvety?

Zasadiť semená na jeseň môže byť pre niekoho neprirodzené. Koniec koncov, záhradu pripravujeme na odpočinok. Mnohé letničky a trvalky si však užívajú aj toto chladné obdobie, aby sa na zimu uhniezdili v zemi a získali náskok na budúcu jar.

Tieto rastliny milujú vodu, preto sú ideálne do vlhkých oblastí

Kedy by sme mali zasadiť jesenné semená

Vo voľnej prírode mnohé rastliny prirodzene na jeseň vyhadzujú semená. Tie prečkajú celú zimu a na jar vyklíčia. Čas výsadby sa bude líšiť od oblasti, v ktorej žijeme. Najlepším riešením je sledovať dátumy mrazov podľa regiónu.

Ak ich zasadíme príliš skoro, môžu vyklíčiť. A my predsa chceme, aby sa na zimu uložili k hibernácii a vynorili sa až na jar. V prípade, že sa semená vysadili príliš skoro a stihli ešte pred zimou vyklíčiť, je potrebné, aby sme ich prikryli mulčom a zabránili tak ich zamrznutiu.

V teplom podnebí vysadíme semená tesne pred začiatkom obdobia dažďov. V závislosti od toho, kde žijeme, to zvyčajne spadá medzi neskorú jeseň alebo začiatok zimy. V chladnejšom podnebí treba počkať do príchodu prvých mrazov a semená vysadiť po ich uplynutí ešte predtým, ako napadne sneh.

Ako zasadiť jesenné semená

Jesenné osivo sadíme rovnako ako to na jar.  To znamená, že záhon vyčistíme od zvyškov rastlín a buriny, pridáme vrstvu organického kompostu, aby sa semenám na jar budúceho roka darilo čo najlepšie. Pri výsadbe sa riadime tiež etiketou na balíčku osiva.