3 závažné problémy s koreňmi stromov v záhradách

3 závažné problémy s koreňmi stromov v záhradách Zdroj foto: Depositphotos

Spoznajte 3 závažné problémy s koreňmi stromov, na ktoré si dať pozor a netreba ich podceniť.

Problémy s koreňmi stromov spadajú do dvoch hlavných kategórií. Buď samotné korene majú problém, ako je ich hniloba, nedostatok vlahy, škodca či choroba, ktorá vedie k opadávaniu stromu, alebo korene spôsobujú problémy vo svojom okolí.

Aby sme pochopili, aký vplyv môžu mať korene stromov, je dôležité vedieť, že korene stromu sa rozširujú dvakrát až trikrát tak, ako je veľký polomer koruny. V suchých podmienkach sa môžu rozprestierať až päťnásobne. Tu sú 3 závažné problémy s koreňmi, ktoré môžu vzniknúť.

Pestovanie a starostlivosť o moruše, spoznajte dôležité rady

Poškodenie chodníkov a príjazdových ciest

Korene stromov môžu rásť blízko a pod chodníkmi. Ak sú blízko povrchu, môžu nadvihnúť chodník, čo nielenže spôsobí poškodenie, ale aj nebezpečenstvo zakopnutia. Keď sa to stane, voľba je často medzi záchranou stromu posunutím chodníka ďalej od koreňov stromu alebo prerezaním zasahujúcich koreňov stromu. Riskujeme však to, že strom zabijeme. Je lepšie tejto situácii predchádzať. Dá sa to buď výsadbou stromu minimálne dva metre od chodníka ( pri vyšších stromoch aj ďalej), alebo vytvorením mechanických zábran v zemi, ktoré namontujeme pozdĺž chodníka. Zábranu treba umiestniť aspoň 30 centimetrov hlboko.

Poškodenie základov domov

Ak sú v základoch trhliny, ktoré boli spôsobené inými okolnosťami, ako je tlak pôdy, menšie korene stromov môžu preniknúť do týchto trhlín. Zvyčajne však nespôsobia väčšie štrukturálne poškodenie ako to, čo už tam je. Väčším problémom je prílišná blízkosť stromu pri dome, ktorý počas vetra alebo silnej búrky môže ohroziť vašu stavbu.

Poškodenie potrubia

Stromy, ktoré najviac poškodzujú kanalizáciu, sú osiky, brezy, bresty, javory, topole, močiarne duby, platany, vŕby a figovníky. Aby ste tomu problému zabránili, vykonajte terénne úpravy bezpečné pre kanalizáciu, a to:

  • Zistite, kde sa na vašom pozemku nachádzajú potrubia a vyhnite sa vysádzaniu stromov kdekoľvek v ich blízkosti.
  • Vyberte si stromy, ktoré spôsobia menej problémov, ako sú javory amurské, japonské javory, kvitnúce driene alebo jarabiny.