Cukor v ovocí, je prospešný alebo nie?

Cukor v ovocí, je prospešný alebo nie? Zdroj foto: Depositphotos

Držíte diétu a snažíte sa zdravo stravovať? Ak áno, možno vás trápi otázka, či cukor v ovocí neublíži vašej línii. Tu je odpoveď. 

V súčasnej dobe, keď sa mnohí z nás snažia žiť zdravšie a udržať si ideálnu hmotnosť, sa často stretávame s rôznymi názormi na to, čo by sme mali a nemali jesť. Ovocie, napriek svojej sladkosti, je často neprávom označované za „zakázané“ vďaka obsahu cukru. No, je to naozaj tak? Môže cukor v ovocí ublížiť?

Viac než len cukor

Prvým a základným faktom, ktorý treba určite spomenúť, je, že ovocie nie je „len cukor“. Ovocie je bohaté na vodu, vitamíny, minerály, vlákninu a mnoho iných prírodných látok, ktoré majú pozitívny vplyv na naše zdravie. Áno, obsahuje cukry, ale tie sú v podobe fruktózy – prírodného cukru, ktorý sa líši od pridaných cukrov nájdených v procesovaných potravinách.

Kyslá kapusta a uhorky: Tajná zbraň pre silnejšiu imunitu

Zdravé karbohydráty? Áno, prosím!

Ovocie, ako aj zelenina, je prirodzeným zdrojom karbohydrátov, vrátane zdravých škrobov a vlákniny. Vláknina, ktorá je dôležitá pre naše tráviace systémy, je jedným z kľúčových prvkov, ktoré ovocie poskytuje. V porovnaní s „prázdnymi kalóriami“ z pridaných cukrov, ktoré nájdeme v sušienkach alebo sladkých cukríkoch, je ovocie plné nutričných hodnôt, ktoré podporujú naše zdravie.

Čo hovoria čísla?

Keď sa pozrieme na konkrétne čísla, uvedomíme si, že obavy z cukru v ovocí sú často prehnané. Napríklad, stredne veľký pomaranč obsahuje približne 12 gramov prírodného cukru, čo je menej, než si mnohí myslia. A čo viac, konzumáciou ovocia získame aj vlákninu, vitamíny a minerály – niečo, čo nám sladké nápoje alebo sladkosti nemôžu poskytnúť.

Takže, je ovocie nepriateľ?

Rozhodne nie. Kľúčom je miera a rozmanitosť. Ovocie by malo byť súčasťou vyváženej stravy, pretože poskytuje široké spektrum živín nevyhnutných pre naše zdravie. Miera je dôležitá v každom aspekte našej stravy, a ovocie nie je výnimkou. Ako so všetkým, aj tu platí zlatá stredná cesta. Takže odpoveď znie, ovocie áno, ale s mierou.