Ďatelina okrasná: Ako ju správne pestovať a odlíšiť od oxalisu

Ďatelina okrasná: Ako ju správne pestovať a odlíšiť od oxalisu Zdroj foto: Depositphotos

Pestovanie tejto rastliny predstavuje príjemný prídavok do vašej záhrady. Ďatelina okrasná nie je vôbec náročná.

Máte radi netradičné rastliny, ktoré sú nielen krásne na pohľad, ale zároveň nenáročné na starostlivosť? Ďatelina okrasná by mohla byť práve tou pridanou hodnotou, ktorú váš zelený kútik potrebuje. Táto atraktívna rastlina, ktorou si svoju záhradu skrášlite bez veľkej námahy, je naozajstným klenotom medzi dekoratívnymi kvetinami.

Prečo si vybrať okrasnú ďatelinu?

Okrasná ďatelina, známa aj pod latinským názvom Trifolium, je rastlina, ktorá sa pýši pestrofarebnými listami. Jej výnimočnosť spočíva v bohatej palete farieb a vzorov, na ktorých si zaslúžene pochutnáva oko každého záhradkára.

Trendy izbových rastlín, ktoré v roku 2024 budú všade

Ako správne pestovať okrasnú ďatelinu

Pestovanie tejto rastliny nie je nijako zvlášť zložité, ale je dôležité pripomenúť si niekoľko základných pravidiel:

Svetlo: Okrasná ďatelina preferuje miesta s rozptýleným svetlom, kde nie je vystavená priamemu slnečnému žiareniu. Bude sa jej dariť i v polotieni.
Vlhkosť: Ak chcete, aby vaša ďatelina krásne prosperovala, udržiavajte okolo nej vysokú vlhkosť. No rastie aj na suchých miestach.
Zalievanie: Pravidelne zavlažujte najmä v období horúčav, ale dávajte pozor na premočenie, ktoré môže rastline škodiť.
Hnojenie: Počas vegetačného obdobia prispôsobte hnojenie aktívnemu rastu – bežne každé dva až tri týždne.

Ďatelina okrasná: Ako ju správne pestovať a odlíšiť od oxalisu
Oxalis si pestovatelia často zamieňajú s okrasnou ďatelinou. Zdroj foto: Depositphotos

Typické chyby pri pestovaní

Jednou z najčastejších chýb pri pestovaní okrasnej ďateliny je jej zamieňanie s rastlinou Oxalis, ktorá má podobné listy, ale odlišné potreby a nároky. Dôležité je spoznať rozdiely medzi týmito druhmi a poskytnúť každému správnu starostlivosť. Základný rozdiel spočíva v tom, že oxalis ( kyslička ) nie je plazivý a vytvára takzvané cibuľkovité útvary. Takisto mu na rozdiel od ďateliny prekážajú mínusové teploty.

Skrášlite svoju záhradu

Okrasná ďatelina je skutočne nenáročným kvietkom a v našich podmienkach priam ideálnou rastlinou. Ak potrebujete viac informácií o pestovaní okrasných rastlín alebo o iných zaujímavých tipoch, neváhajte a navštívte našu stránku nasazahradka.sk pre viac pútavých článkov a osvedčených rád.