Dažďový sud, ako ho nainštalovať a prečo je to dobrý nápad

Dažďový sud, ako ho nainštalovať a prečo je to dobrý nápad Zdroj foto: Depositphotos

Dažďový sud u vás na záhrade má množstvo výhod. Tu je niekoľko dôvodov, prečo by ste ho mali mať a tiež ako na to.

V súčasnej dobe sa čoraz viac zameriavame na udržateľnosť a ekológiu, preto inštalácia dažďového suda je jedným z kľúčových krokov, ako môžeme prispieť k ochrane životného prostredia. Okrem toho, že takýmto spôsobom šetríme pitnú vodu, poskytujeme našim rastlinám v záhrade tie najlepšie podmienky pre ich rast. Zistite, prečo je dažďový sud výbornou investíciou a ako ho môžete jednoducho vyrobiť.

Dôvody pre inštaláciu dažďového sudu

Úspora vody a nákladov: Využívaním dažďovej vody môžete znížiť spotrebu pitnej vody a tým pádom aj vaše mesačné náklady.
Prínos pre rastliny: Dažďová voda, bohatá na minerály a výživu, je prirodzeným stimulantom rastlín, ktorý býva oveľa šetrnejší ako chemické postreky.
Ekologický prínos: Znížením spotreby pitnej vody prispejete k ochrane vodných zdrojov a zmierneniu dopadu urbanizácie na životné prostredie.

Ako nalepiť tapetu, jednoduché tipy pre kutila

Výber a príprava dažďového suda

Výber suda: Vyberte sud s dostatočnou kapacitou, ktorý bude vyhovovať veľkosti vašej záhrady. Mal by byť tiež vyrobený z odolného materiálu.
Výber miesta: Miesto pre sud vyberte tak, aby bolo blízko zvodovej rúry a na stabilnom, vyvýšenom povrchu.

Dažďový sud, ako ho nainštalovať a prečo je to dobrý nápad
Zdroj foto: Depositphotos

Potrebný materiál a nástroje

Dažďový sud
Vŕtačka, čap, gumené a kovové podložky
Vodotesný tmel, hadicová svorka
Píla na kov alebo nôž
Meracia páska, ceruzka, terénnu tkanina
Zvodový materiál (alebo prepínač), textília

Krok za krokom: Inštalácia dažďového suda

Príprava suda:

Položte sud bokom a vyvŕtajte otvor smerom dnu, na stranu hlavne. Otvor musí byť menší ako otvor, ktorý je na konci. Pridajte k hrdlu kovové aj gumové podložky. Okolo gumovej podložky naneste vodotesný tmel a vložte ho do sudového otvoru, kde ho na 20 sekúnd pridržte.
Na druhý koniec hrdla pridajte gumovú a kovovú podložku. Niekto pridáva aj hadicovú sponu, hlavne ak sú silné búrky. Vďaka tomu sa hrdlo nebude hýbať a vydrží.

Vytvorenie vstupného otvoru:

Na vrchu suda vyvŕtajte otvor pre zvod alebo smerovač. Veľkosť otvoru záleží podľa veľkosti zvodu. Na vytvorenie otvoru môžete použiť pílu na kov alebo nôž.

Ochrana proti hmyzu:

Prikryte otvor textíliou, aby ste zabránili komárom a inému hmyzu dostať sa do suda.

Pripojenie na zvod:

Nainštalujte zvod alebo prepínač. Presvedčte sa, že všetky spoje sú pevné a vodotesné. Spojovaciu trubicu pripojte k portu a vložte ju do dažďového suda.