Dobré trávenie vďaka 3 rastlinám z vašej záhrady

Dobré trávenie vďaka 3 rastlinám z vašej záhrady Zdroj foto: Depositphotos

Chcete mať dobré trávenie a zbaviť sa žalúdočných problémov? Siahnite po týchto rastlinách z vašej záhrady. 

Bežne ich pestujeme pre iné dôvody, alebo sú vytrvalou burinou. Reč je o niektorých rastlinách z našej záhrady, ktoré podporujú dobré trávenie. Sú to napríklad tieto bylinky.

Mäta pieporná

Táto voňavá a svieža bylinka sa hodí do letných limonád a v malom množstve aj do šalátov. Jej mentolová chuť a vôňa podporujú trávenie a uvoľňovanie žlče. Účinkuje tiež proti nechutenstvu. Mäta môže byť v malých záhradkách nebezpečná, pretože sa rýchlo rozrastá prostredníctvom podzemkov. Riešením je vysadiť ju do väčšieho hlineného črepníka a ten zakopať do pôdy do bylinkového záhona, pričom necháme trčať cca 2 – 3 cm okrajov črepu.

Likér na podporu trávenia

Budeme naň potrebovať plnú hrsť mätových listov, pol litra 40 percentnej bielej pálenky, 250 g cukru a 750 ml vody. Sušenú mätu zalejeme pálenkou a necháme 10 dní macerovať na tmavom mieste. Po uplynutí uvedenej doby tekutinu precedíme a listy vyžmýkame. Potom zvaríme cukor s vodou na sirup. Necháme vychladnúť a zmiešame s pálenkou. Likér dáme do tmavej fľaše a skladujeme na chladnom mieste.

Bylinkové kúry z rastlín zo záhrady ako podporná liečba

Púpava lekárska

Púpava je asi najznámejšia burina našich záhrad. Šíri sa ľahko prostredníctvom semien a vďaka pevnému dlhému koreňu ťažko ničí. Púpava má horkú chuť, preto je ideálnou bylinkou pri podpore trávenia. Okrem toho čistí krv, pomáha pri reume a chorobách pečene či žlčníka. Mladé listy, ktoré vyrastú skoro na jar, sa dajú použiť na prípravu šalátov, z kvetov sa môže vyrábať zas púpavový med.

Tinktúra na trávenie

Budeme na ňu potrebovať 3 alebo 4 púpavové korene. Najskôr ich dobre umyjeme a pokrájame na stredne veľké kúsky. Prelejeme pol litrom 40 % bieleho alkoholu a postavíme na tri týždne na slnečné miesto. Po uplynutí doby tekutinu precedíme a uzavrieme do fľašky. Tinktúra sa užíva po ťažkých jedlách  ( jeden malý štamprlík).

Slivka

Určite niektorí z nás počuli o účinkoch sliviek pri zápche. Obsahuje množstvo vitamínov a minerálov. Zo sliviek sa dajú pripravovať múčniky, džemy, lekváre, kompóty či sirupy.

Recept proti zápche

Ak nás trápi zápcha, môžeme si pripraviť nasledujúci recept. Sedem sušených sliviek namočíme večer do vody a ráno aj s vodou skonzumujeme. Opakujeme niekoľko dní po sebe.