Dokážu aj zabiť! Predstavujeme najnebezpečnejšie rastliny

áron škvrnitý - najnebezpečnejšie rastliny zdroj: pixabay.com

V anglickom Northumbelande sa nachádza najsmrteľnejšia záhrada na svete. Z nej by ste si rastliny do svojej záhrady asi vyberať nechceli. Nachádza sa v nej viac ako 95 rastlín, pričom každá z nich vás môže zabiť. Predstavujeme najnebezpečnejšie rastliny.

Príbeh spomínanej najjedovatejšej záhrady na svete sa začal písať v roku 2005, kedy bola otvorená. Inšpirovala sa podobnou záhradou, ktorá bola v talianskej Padove. O rastliny v nej sa povolané osoby starajú len za prísnych bezpečnostných podmienok. Ako inak. Predstavujeme vám niektoré z rastlín, ktoré v nej môžete nájsť:

Boľševník obrovský

Táto rastlina môže vyrásť až do výšky viac ako štyri metre. Dokáže spôsobiť vážne podráždenie kože, bolestivé pľuzgiere, trvalé zjazvenie a dokonca slepotu.

boľševník obrovský
zdroj: pixabay.com

Prilbica

Krásna rastlina. Ale veľmi nebezpečná. Tieto jedovaté kvety kedysi používali Aleuti (obyvatelia Aleutských ostrovov) pri love veľrýb. Majú tiež dlhú históriu zabíjania nepriateľov v bitke, používali sa na kopije a šípy. Partí do skupiny najnebezpečnejšie rastliny.

Áron škvrnitý

Ako už názov tejto rastliny naznačuje, ruky od nej radšej preč. Tieto kvety obsahujú ihličkovité kryštýly, ktoré dráždia pokožku, ústa, jazyk aj hrdlo. Môžu spôsobiť opuch hrdla, čo sťažuje dýchanie a spôsobuje pálivú bolesť, tiež žalúdočnú nevoľnosť.

Izbové rastliny, ktoré sú jedovaté pre naše deti

Durman

Táto rastlina je známa tým, že spôsobuje bludné stavy a dokonca aj smrť.

Ak máte dobrodružnejšiu náturu a chcete zažiť netradičný zážitok, navštívte Zámok Alnwick (pre zaujímavosť: tento zámok figuroval v prvých dvoch filmoch o Harry Potterovi). Môžete vstúpiť do Jedovatej záhrady. No buďte opatrní, nedotýkajte sa rastlín, neochutnávajte ich ani k nim neprivoniavajte. Návštevníci si často myslia, že personál zbytočne preháňa a dramatizuje, keď sa ich pred návštevou Jedovatej záhrady snaží varovať. No početné zdravotné správy a dokumentácie hovoria jasnou rečou, nejeden zvedavec tu už stratil vedomie…

Ako tip na dobrodružný výlet to znie zaujímavo. Buďte však skutočne opatrní, určite by ste sa radi v zdraví vrátili domov a referovali svojim kamarátom či známym o najnebezpečnejších rastlinách.