Dôležité zásady prípravy ovocných vín, poznáte ich?

Dôležité zásady prípravy ovocných vín, poznáte ich? Zdroj foto: Pixabay

Ovocné vína, keď sa vydaria, môžu byť lahodným nápojom aj počas letných mesiacov. Pre úspešné vinárčenie treba poznať tieto dôležité zásady prípravy ovocných vín.

Na prípravu ovocných vín používame nenahnité, zdravé a najlepšie čerstvo obraté ovocie. Tu sú ďalšie dôležité zásady prípravy, ktoré by ste mali poznať, aby sa vám víno vydarilo.

Ovocie pred prípravou dobre umyjeme a roztlačíme. Keď robíme víno z tvrdého ovocia, musíme ho vopred vo vhodnej nádobe rozdrviť, aby sme získali čím viac šťavy. Roztlačené alebo rozdrvené ovocie prelisujeme na vhodnom lise alebo mlynčeku na ovocie.

Ako urobiť víno zo sliviek

Šťavu získanú lisovaním necháme niekoľko hodín uležať, aby sa usadil kal, a použijeme len čistú šťavu, ktorú opatrne zlejeme, odmeriame a premiešame s vodou a cukrom, prípadne s kyselinou citrónovou.

Vodu pred premiešaním s cukrom najprv zohrejeme, potom do nej nasypeme cukor a necháme ho roztopiť.  Do teplej vody rozmiešanej s cukrom pridáme čisté kultúry kvasiniek a dobre premiešame s vylisovanou čistou šťavou. Čisté kultúry kvasiniek môžeme v malom množstve pridávať do každého ovocného vína, urýchlime tým kvasenie.

3 spôsoby, ako pripraviť malinový sirup

Pripravenú šťavu nalejeme do čisto umytého demižóna, ktorý tesne pred nalievaním vypláchneme vriacou vodou. (Robíme to preto, aby steny demižóna zostali teplé a aby sme šťavu pri nalievaní neschladili.) Šťavu nalejeme do demižóna až po hrdlo, dobre zazátkujeme a do stredu zátky zasunieme kvasnú rúrku, do ktorej nalejeme vodu.

Zátku zalejeme voskom, aby sme zabránili unikaniu plynu z demižóna a aby sme mohli sledovať kvasenie. Pri kvasení voda v kvasnej rúrke vynáša na povrch bubliny, čo znamená, že víno kvasí. Pri búrlivom kvasení bublinky vychádzajú častejšie a asi po 4 týždňoch sa kvasenie zmierni.

Keď voda v kvasnej rúrke prestane bublať, víno dokvasilo. Potom ho ešte niekoľko dní necháme postáť, aby sa usadilo. Ustáte a čisté víno opatrne stočíme gumovou hadicou.