Dopestujte si domáci šalát, zvládne to i začiatočník

Dopestujte si vlastný šalát Zdroj foto: Depositphotos

Domáci šalát je oveľa lepší a má väčší obsah vitamínu A oproti tomu, ktorý kúpime v predajni. Tak prečo ho nemať vo vlastnej záhrade? Prezradíme vám triky a rady, ako pestovať šalát.

Šalát je plodina, ktorá miluje chladnejšie počasie. Dobre rastie hneď na jar a darí sa mu vo väčšine regiónov Slovenska. Táto rastlina rastie rýchlo, tak ju môžete vysadiť naraz vo väčšom množstve. Dopestujte si domáci šalát, je to totiž nenáročná a zdravá zelenina.

Predtým, ako začnete pestovať vaše semená šalátu, uistite sa, že je pôda na to pripravená. Mala by byť prekopaná a mierne vlhká. Týždeň pred sadením je vhodné pridať do pôdy organické hnojivo.

Keďže semená šalátu sú drobné, je dobré väčšie hrudy zeme rozdrviť , aby sa vám ujalo všetko osivo.

Ako pestovať vinič ekologicky: Tipy na zimný a letný rez

Kedy siať šalát?

Ak chcete mať skorší zber a predpestovať si sadenice vnútri, semená vysaďte v chladnejšej svetlej izbe o 6 týždňov skôr, ako pri priamom výseve na záhon. Sadenice, ktoré majú aspoň 4 lístky už môžete vysadiť na záhon po dátume posledných jarných mrazov.

Priamy výsev robte až v apríli. Osivo nedávajte do zeme príliš hlboko, lebo semená vám nevyklíčia. Keď mladé rastlinky vyklíčia, prerieďte ich, aby ste mali bohatšiu úrodu.

V niektorých regiónoch je možné na jeseň vysadiť druhú várku šalátu a tešiť sa z úrody čerstvej listovej zeleniny tak celý rok.

Dopestujte si domáci šalát
Zdroj foto: Depositphotos

Tip, ako ochrániť šalát pred škodcami

Ak chcete chrániť šalát pred voškami, dobrým tipom je vysadiť v blízkosti šalátu riadku cesnaku alebo pažítky. Tie pôsobia ako prirodzený ochranca pred voškami.

Vegetačné strechy: Ich výhody a nevýhody a čo treba vedieť

Zalievanie šalátu

Šalát miluje dostatok vody. On vám presne „povie“, kedy ju potrebuje. Ak uvidíte zvädnuté listy, tak je to pre vás znamenie, že potrebuje vlahu. Ak listy veľmi vädnú, pokropte ich kedykoľvek – dokonca aj počas horúceho dňa  – aby ste ich ochladili.

Zber šalátu

Šalát by mal byť zozbieraný, keď vytvorí  dostatok listov, ale zase ho nenechajte príliš prezrieť. Bude mať potom horkú chuť. Z úrody sa môžete tešiť i skôr, keď budete priebežne otrhávať vonkajšie listy a stred zakaždým necháte, aby mohol rásť. Najlepšie je zbierať šalát ráno predtým, ako sú listy vystavené slnku. Zelenina vydrží vo voľnom plastovom vrecku v chladničke až 10 dní.