Hubomilka cesnaková: Ako účinne ochrániť cesnak pred touto pliagou?

Postrach menom hubomilka cesnaková Zdroj foto: pexels

Cesnak je všeliek. Označovaný je ako prírodné antibiotikum. Preventívne pôsobí proti rakovine aj srdcovo-cievnym problémom. Chráni ľudské zdravie. No ako účinne chrániť cesnak? Hubomilka cesnaková spôsobuje krútenie, žltnutie a odumieranie listov rastlín.

Postrach menom hubomilka cesnaková

 

Dvojkrídlový hmyz podobný muche mäsiarke je veľkou hrozbou pre cesnak. Charakteristická je pomalým letom. Prezimovať dokáže v rôznych úkrytoch. V 90-tych rokoch s rozšírením pestovateľských plôch cesnaku sa rozšíril aj tento škodca.

 

Hubomilka cesnaková spôsobuje krútenie, žltnutie a odumieranie listov rastlín. Rastliny, ktorým larvy poškodia vegetačný vrchol, uhynú. Oslabené rastliny môžu byť následne napadnuté bakterióznymi či hubovými ochoreniami. V konečnom dôsledku celé rastliny odumierajú. Tento škodca môže zlikvidovať až 10 % výsadby v závislosti od oblasti. Napáda aj pór či cibuľu.

Kedy je ten správny čas na zber cesnaku?

Spoznaj svojho nepriateľa

 

Prelom februára a marca sa vyznačuje tým, že samičky začínajú klásť vajíčka na vyrastajúce rastliny. Larvy vnikajú do vnútorných častí rastlín. Na každú nakladie hubomilka cesnaková jednu larvu. Vajíčka kladú samice do konca apríla. Hubomilky sa kuklia v pôde, vyhovuje im najviac teplé a daždivé počasie.

 

V apríli nie je poškodenie príliš výrazné. V máji sa poškodenie rastlín prejaví žltnutím a skrútením najmladšieho listu. Na konci vegetačného obdobia hubomilky prelietajú k prezimovaniu na zimný cesnak alebo na pór.

Cesnak a cibuľa
Zdroj foto: Pixabay

5 skvelých tipov na ochranu

 

Pestujte cesnak čo možno najďalej od vlaňajších plôch cesnaku. Hubomilka totiž nevyniká leteckými schopnosťami.

 

Zvyšky rastlín po zbere úrody čo najdôkladnejšie odstrániť. Obzvlášť, ak boli napadnuté hubomilkou

 

Biela netkaná textília. Včas a dôkladne prikryte záhony cesnaku a samičkám tak zamedzíme prístup k rastlinám. Okrajte textílie prihrnúť zeminou

 

Pestovanie jarných odrôd cesnaku sa osvedčilo v oblastiach s nadmerným výskytom hubomilky, nakoľko tieto odrody nenapáda

 

Chemická ochrana. Krajná možnosť ochrany pred hubomilkou.