I. Liečivá moc byliniek: Čo všetko sa dá zbierať?

bylinky www.pixabay.com

Kto chce doma pestovať alebo zbierať liečivé rastliny, musí ich predovšetkým poznať. Liečivá moc byliniek, viete čo všetko sa dá zbierať?

Každá liečivá bylinka je iná a má rôzne účinky na naše zdravie. Odlišuje sa tiež aj tým, ktorá časť z nej nám prináša výhody. Čo všetko sa dá zbierať z liečivých rastlín? Tu je všeobecný prehľad.

Kvet

– je orgán pohlavného rozmnožovania rastlín, ktorý sa nachádza na vrcholoch stoniek alebo v pazuchách listov, a to buď po jednom, alebo tvorí súkvetie, ako: strapec, klas či úbor a podobne.

Kvety zbierame obyčajne v čase kvitnutia, niektoré hneď na začiatku kvitnutia. Nesmú byť zvädnuté ani poškodené hmyzom. Trháme ich buď ručne, alebo odrezávame celé súkvetie. Hneď ich očistíme od prípadných prímesí  a opatrne ukladáme do košíkov v tenkých vrstvách. Najvhodnejšie je zbierať kvety okolo obeda za suchého počasia.

List

– listy patria medzi najdôležitejšie rastlinné orgány, lebo ich prostredníctvom prebieha fotosyntéza.

Liečivá rastlina budúcnosti rakytník, môžete ho vysadiť aj doma?

Tieto časti obsahujú najviac účinných látok v čase rozkvetu rastlín, preto je tento čas aj najvhodnejší pre ich zber. Listy trháme opatrne, a to vždy len mladé, zdravé a nezažltnuté. Dolné ani znečistené listy nezbierame. Rastline treba vždy aj ponechať dostatok listov, aby nezahynula. Tak ako kvety, tak aj táto časť byliniek sa ľahko zaparí, preto ju radšej zbierame do košov. Doma  listy ihneď rozložíme v tenkých vrstvách  a sušíme pri miernom teple v tieni, nikdy nie priamo na slnku.

Listy a kvety nie sú však jediné časti rastlín, ktoré môžu byť pre nás prospešné. Čítajte nás i nabudúce a dozviete sa, čo sa všetko dá z byliniek ešte využiť.