Táto izbová rastlina skrášli mnohé byty krásnymi kvetmi. Preto však treba poznať tieto zásady. Potom sa vám ibištek čínsky odvďačí svojou krásou.
Ibištek čínsky pochádza z Juhovýchodnej Ázie a Číny. Má lesklé a tmavozelené listy, jeho pýchou sú však 10 až 13 cm široké, červené, ružové alebo žlté kvety. Ibištek je pomerne nenáročný na pestovanie. Vyžaduje však dodržanie niekoľkých podmienok.
Pestovanie
Ibištek kvitne od apríla do októbra. Dobre znáša tvarovanie, čím sa dá obmedziť jeho veľkosť. Mladým rastlinám zrežeme na začiatku leta dvakrát vrcholy výhonkov. Staršie kríky zrezávame skoro na jar, aby sa rozkošateli a na nových výhonkoch bohato zakvitli. Pestuje sa tiež ako stromček s korunkou na rozlične vysokom kmeni.
Ibištek potrebuje pre svoj rast plné svetlo a v zime priame slnečné žiarenie. Ak ho pestujete v tieni, nezakvitne vám. Optimálna teplota v období vegetácie je 18 – 22 ° C, nekvitnúce rastliny môžu prezimovať aj pri teplote 5 °C. Rastlina vyžaduje počas vegetácie pravidelnú a výdatnú zálievku, listy nesmú zvädnúť.
Rozmnožovanie
Ibištek čínsky je možné rozmnožovať odrezkami. Najvhodnejším obdobím je jar. Drevnaté odrezky pustia korienky aj vo vode. Presádzať by sme mali od marca do mája, pokiaľ rastlina ešte nezačala veľmi rásť.
Ibištekový čaj
Možno málokto vie, že z tejto atraktívnej izbovej rastliny sa dá pripraviť osviežujú čaj, ktorý pomáha pri niektorých zdravotných problémoch. Rastlina obsahuje vitamín C a minerálne látky, ako je mangán, fosfor, selén, draslík, vápnik a železo. Ibištek pomáha pri kašli, zbavuje organizmus hlienov, znižuje vysoký krvný tlak a horúčku. Rastlina je účinná aj pri bakteriálnych infekciách.