Izbové rastliny a ich liečivý vplyv na fyzické a duševné zdravie

izbové rastliny a ich pozitívny vplyv na zdravie Zdroj foto: Depositphotos

Izbové rastliny a ich účinky na vaše zdravie možno málokto pozná. Vedeli ste o tomto ich pozitívnom vplyve? 

Nemôžete dobre spať? Máte suchú až popraskanú kožu? Nie vždy je lekár iba človek v bielom plášti. Môžu ním byť aj rastliny. Tie vaše, v izbe. Môžu posilniť vaše fyzické aj duševné zdravie. Vďaka izbovkám bude celý váš dom oveľa zdravší.

Izbové rastliny a ich prínos na zdravie

1. Znižujú úzkosť
Izbové rastliny zvyšujú hladinu kyslíka vo vzduchu, čoho vedľajším efektom je práve zníženie pocitu úzkosti. Okrem uvoľňovania kyslíka, niektoré z nich dokážu vyčistiť vzduch aj od toxínov.

Ako sa chrániť pred kliešťami a minimalizovať riziko nákazy

2. Zvyšujú kreativitu
Ako to dokážu? Môžu za to ich farby. Bolo preukázané, že ľudia, ktorí boli obklopení zelenou farbou, preukazovali viac nápaditosti a vizuálnej kreativity. Aj preto by sa zelená mala používať v kancelárskych priestoroch.

3. Zvyšujú produktivitu
Ľudia dobre reagujú na izbové rastliny na pracovisku, dokonca sú až o 15% produktívnejší v ich obklopení. Rastliny vedia znížiť aj popoludňajšiu únavu a celkový únavový prepad, ktorý sa u človeka objaví približne po druhej hodine.

4. Fungujú ako prirodzený liečiteľ
Aj vy ste zistili, že vás medzi rastlinkami bolí menej hlava, nemáte vôbec kašeľ, problémy so suchou pokožkou? Mnohé izbové rastliny totiž pracujú ako prírodné zvlhčovače. Pomáhajú znižovať množstvo baktérií a zmierniť príznaky alergie.

Mangold: Zdravotné výhody a tipy na pestovanie tejto superpotraviny

5. Zlepšujú spánok
Vaša nevysvetliteľná nespavosť môže byť spôsobená kvalitou ovzdušia v spálni, čo sa dá napraviť pomocou izbových rastlín. Ak naozaj bojujete s nedostatkom kvalitného spánku, kúpte si do spálne pár izbových rastlín a z vašej izby sa stane oáza pokoja.

6. Pomáhajú zlepšovať náladu
Starostlivosť o izbové rastliny sa môže stať aktívnym koníčkom, ktorý v nás uvoľňuje endorfíny, čo nám pomáha byť spokojnejšími a energickejšími.

7. Znižujú bolesť
Pokiaľ máte chronickú bolesť, izbové rastliny vám s ňou pomôžu. Rastliny môžu dokonca urýchliť proces hojenia a znižujú závislosť od liekov proti bolesti.