Izbové rastliny do tmavého bytu, ktoré prežijú aj bez slnka

Izbové rastliny do tmavého bytu: Najlepšie druhy pre minimálne svetlo Tmavý byt? Tieto izbové rastliny prežijú aj bez slnka a skrášlia váš interiér. Zdroj foto: Depositphotos

Nedostatok svetla nemusí byť prekážkou. Predstavujeme vám izbové rastliny do tmavého bytu, ktoré veľa slnka nepotrebujú.

Mnoho ľudí si myslí, že pestovanie izbových rastlín je možné len v dobre osvetlených bytoch s dostatkom slnečného svetla. Ale čo ak bývate v byte, ktorý je prirodzene tmavší? Možno máte malé okná, orientáciu na sever alebo jednoducho bývate na nižších poschodiach, kam slnečné lúče prenikajú len minimálne. Znamená to, že sa musíte vzdať zelene v interiéri? Vôbec nie! Existujú totiž izbové rastliny do tmavého bytu, ktoré sa dokážu prispôsobiť aj týmto podmienkam a stále budú prosperovať.

Rastliny majú neuveriteľnú schopnosť adaptácie na rôzne podmienky. Niektoré druhy pochádzajú z tropických dažďových pralesov, kde rastú v tieni vysokých stromov a musia si vystačiť len s rozptýleným svetlom. Iné sú prirodzene odolné voči nižšej intenzite svetla a darí sa im aj tam, kde iné rastliny strádajú. Ak teda máte tmavší byt a stále túžite po zelenej oáze, nebojte sa – existuje riešenie!

Aké izbové rastliny do tmavého bytu sú ideálne?

Nie všetky rastliny vyžadujú priame slnečné svetlo na to, aby prosperovali. Práve naopak, niektoré druhy môžu príliš silné slnko dokonca poškodiť. Ak máte doma menej svetla, vyberte si rastliny, ktoré si vystačia aj s minimálnym osvetlením.

1. Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia) – nenáročný elegán

Zamiokulkas je skutočne skvelý. Táto rastlina s lesklými tmavozelenými listami vydrží aj v kútoch, kde sa slnko objaví len sporadicky. Jeho hlavnou výhodou je, že nepotrebuje časté polievanie a poradí si aj s miernym zanedbaním.

2. Svokrin jazyk (Sansevieria trifasciata) – nenáročná kráska

Táto ikonická rastlina so vzpriamenými listami je známa svojou schopnosťou prežiť takmer v akýchkoľvek podmienkach. Okrem toho čistí vzduch a zvládne aj dlhšie obdobia bez vody. Svokrin jazyk je perfektnou voľbou pre ľudí, ktorí chcú zelenú výzdobu, ale nemajú čas na pravidelnú starostlivosť.

3. Aglaonema – farebný zázrak do tieňa

Ak túžite po rastline, ktorá dodá vášmu interiéru farby, aglaonema je skvelou voľbou. Jej listy majú rôzne odtiene zelenej, ružovej či červenej a v slabom osvetlení sa jej darí prekvapivo dobre.

Detail listov Aglaonemy s červenými a zelenými vzormi, ktorá je jednou z najlepších izbových rastlín do tmavých bytov. Nenáročná na svetlo a krásne oživí interiér.
Farebná Aglaonema – izbová rastlina do tmavého bytu. Zdroj foto: Depositphotos

4. Potosovec zlatý (Epipremnum aureum) – popínavý bojovník

Potosovec je jedna z najobľúbenejších izbových rastlín do tmavého bytu. Rastie veľmi rýchlo, dá sa viesť po oporách alebo nechať voľne visieť. Prežije aj v miestnostiach s minimálnym svetlom a jeho svieže listy dodajú vášmu domovu živý nádych.

5. Aspidistra (Aspidistra elatior) – železná dáma

Táto rastlina dostala prezývku „železná dáma“ práve kvôli svojej extrémnej odolnosti. Nevadí jej sucho, nedostatok svetla ani občasná zabudnutá zálievka. Ak hľadáte rastlinu, ktorá vydrží naozaj všetko, aspidistra je správna voľba.

6. Papraď (Nephrolepis exaltata) – do kúpeľne aj tmavej obývačky

Paprade sú ideálne rastliny do kúpeľne alebo tmavších miestností, kde je vyššia vlhkosť. Potrebujú pravidelnú zálievku, ale bez svetla si bez problémov vystačia. Ich jemné, vzdušné listy pôsobia elegantne a útulne.

7. Dracéna (Dracaena fragrans) – exotická kráska

Dracéna sa skvele hodí do interiérov s menším množstvom svetla. Jej listy majú zaujímavé vzory a dokáže krásne doplniť moderné aj klasické zariadenie bytu.

Ako sa o izbové rastliny do tmavého bytu starať?

Keďže izbové rastliny v tmavých podmienkach rastú pomalšie, netreba ich často hnojiť. Zálievku prispôsobte podmienkam – rastliny v slabom svetle spotrebujú menej vody, takže pozor na premokrenie. Pravidelné utieranie prachu z listov im pomôže lepšie prijímať svetlo.

Tipy na oživenie tmavého interiéru rastlinami

  • Zrkadlá a svetlé steny – odrážajú svetlo a pomáhajú rastlinám získať viac jasu.
  • Umelé osvetlenie – ak chcete rastlinám pomôcť, môžete použiť špeciálne rastlinné LED svetlá.
  • Skupinové usporiadanie – viaceré rastliny pri sebe vytvoria mikroklímu, ktorá im pomôže lepšie rásť.

Tma nie je žiadna prekážka, ale výzva!

Aj v byte s minimom prirodzeného svetla môžete mať krásnu zelenú oázu. Stačí vybrať správne druhy izbových rastlín do tmavého bytu a prispôsobiť im starostlivosť. Tak čo, ktorú z nich si pridáte do svojej zbierky?